Боргова проблема сильно гальмує роботу енергоринку, – “Центр Разумкова”

Український енергетичний ринок не зможе працювати ефективно без розв’язання боргової проблеми, яка охоплює майже всі сегменти галузі.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на огляд Центру Разумкова з аналізом стану енергосектору у березні.

За словами аналітиків, ключовою умовою для подолання боргової кризи є фінансова спроможність усіх сторін – виробників, постачальників і споживачів.

"Енергетичні ринки в Україні не зможуть ефективно працювати, якщо не розв’язати боргову проблему", – наголошує Секретаріат Енергетичного співтовариства.

Тим часом борг перед оператором системи передачі НЕК "Укренерго" перевищив 35 млрд грн, з яких майже третина – заборгованість постачальника "останньої надії". Водночас компанія винна учасникам балансуючого ринку близько 17,5 млрд грн.

"Якщо величину останнього у 2024 р. вдалося зменшити на 9%, то заборгованість сторін, відповідальних за баланс, зросла на 13%", – підкреслюють аналітики.

Однією з проблем є те, що учасники ринку не мають чіткого розуміння механізмів накопичення і погашення боргів.

Певний прогрес спостерігається на ринку "зеленої" енергетики. Завдяки оновленню тарифів на послуги НЕК "Укренерго" з передачі та диспетчеризації, компанія, ймовірно, зможе погасити 19,4 млрд грн боргу перед виробниками ВДЕ.

Згідно зі звітом ДП "Гарантований покупець", за останні пів року його заборгованість перед "зеленими" скоротилась на 38%, а рівень розрахунків зріс із 86% до 93%.

До позитивної динаміки також спричинило рішення Верховної Ради про розподіл доходів НЕК "Укренерго": 45% на балансуючий ринок, ще 10% – на виплати постачальникам універсальних послуг, і 45% – на погашення боргу перед ДП "Гарантований покупець".

Саме цей механізм дозволив підвищити рівень розрахунків НЕК "Укренерго" із виробниками ВДЕ з 73% до 85%.

Нагадаємо, нардеп Олексій Кучеренко заявив, що енергетичному ринку України необхідні пропозиції, які можуть лягти в основу комплексного компромісу між усіма учасниками. Йдеться про створення дорожньої карти, яка врегулює системні технічні та фінансові проблеми і дозволить стабілізувати ситуацію з боргами на ринку.