Великодні застілля: як святкувати без шкоди для здоров’я

Великдень 2024 року за новим календарем відзначається 5 травня.

Редакція сайту 056 розкаже як відбути Великодні свята без шкоди для здоров’я.

Щоб не нашкодити здоров'ю необхідно впершу чергу зважити власні сили. Кожен індивідуально знає, на що спроможний його організм і де є межа переїдання чи перепивання. Окрім того, якщо впродовж сорока днів ви дотримувалися посту, то треба підходити до вживання «важких» святкових страв – м’яса, шинки, ковбас тощо – помірковано, як спортсмени перед забігом: спершу «розігріти м’язи овочевими салатами та зеленню, лише потім вживати м’ясні, рибні страви, твердий сир. А не робити одразу ривок, бо від такого раптового навантаження постраждає шлунково-кишковий тракт.

Швидке споживання їжі – це шкідливо. Треба пам’ятати, що не варто влаштовувати змагання зі швидкого поглинання страв, особливо зважаючи на їхнє святкове різноманіття і кількість, що притаманне нашим галицьким традиціям. Навантажувати шлунок за святковим столом потрібно поступово, неспішно, з відпочинками і перервами на танці, співи, спілкування та інші розваги.

Традиція розпочинати святкування з маленької кількості алкоголю має зміст. По-перше, це стимулює шлункову секрецію. По-друге, споживання алкоголю невеликими порціями протягом застілля гальмує (допомагає припинити) процес бродіння. Їжа, яку вживаємо за святковим столом у великій кількості, погано перетравлюється, бо не кожний організм здатний стільки її засвоїти. Це все починає бродити, відповідно, кишечник здувається і болить. Алкоголь у малих дозах не шкодить. Хоча те, що для одного – мала доза, для іншого може бути отрутою. Тому кожний має знати свою міру.

Однак, знати міру у питті – не менш важливо для «безболісного» святкування. Вживаючи алкогольні напої, варто розраховувати власні сили. Адже, смакуючи різні п’янкі напої, не обов’язково, щоб вони були у великих кількостях. Від ємкості випитого смак не зміниться, а от рівень сп’яніння і ризик втрати самоконтролю – так.

Певного етикету мали б дотримуватися й господарі гостини. Наполягати, щоб гості їли чи пили понад міру до нічого доброго не призведе. За його словами, це не прояв гостинності, а неповага. Взагалі досить типовою є ситуація, коли після свят гастроентерологічні відділення переповнені хворими на гастрити, панкреатити, холецистити – це результат перевантаження шлунково-кишкового тракту.

Джерело: 056.ua