Україна готова до діалогу зі Словаччиною, зокрема з питань енергетичної безпеки. Але при цьому розраховує на позитивні сигнали від сусідньої країни.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву президента Володимира Зеленського на зустрічі з лідером словацької опозиції, відео якої опублікував Telegram-канал "Ми Україна".
Сьогодні Зеленський у Києві зустрівся з головою партії "Прогресивна Словаччина" Міхалом Шимечкою.
"Ми готові прийняти лідера наших друзів, словацького народу. Приїхав інший лідер (цього тижня Зеленський запрошував до Києва прем'єра Роберта Фіцо, – ред.), і ми раді. Ми дуже розраховуємо на взаємини між нашими державами. Ваш візит є сигналом, що ви продовжите підтримувати нашу територіальну цілісність і суверенітет", – заявив президент.
Він також запевнив, що Україна відкрита до діалогу зі Словаччиною, зокрема щодо енергетичної безпеки.
"Я розумію, що ця тема чутлива. Звичайно, ми дуже відкриті. Ми готові допомагати словакам з енергетичною стабільністю і безпекою. Але для нас дуже важливо чути сигнали зі Словаччини, що ви також підтримуєте українців на нашому шляху до ЄС і НАТО. Це для нас важливо", – додав він.
Як пишуть словацькі ЗМІ, мета візиту – двосторонні переговори. "Наша мета зрозуміла – знову відкрити двері, які Фіцо зачинив агресивними випадами. Словаччина та Україна – близькі партнери і знають, як допомогти один одному", – зазначив він.
Цього тижня до Києва також мали приїхати депутати коаліційної партії Hlas, незгодні з діями Фіцо. Але делегація відклала поїздку "з міркувань безпеки". Цим візитом бунтівні депутати хотіли дати зрозуміти, що, як і раніше, виступають за прозахідний курс Словаччини.
Оновлено від 16:45
Після зустрічі Зеленський у своєму Telegram повідомив, що цей діалог "має зміцнювати наші народи – Україну та Словаччину, а не Москву".
"Я радий, що ми можемо знайти взаєморозуміння зі словацькою стороною та дати належні відповіді на питання у сфері енергетичної безпеки та геополітичної визначеності", – додав він.
Хто такий Міхал Шимечка
Зазначимо, Шимечка з 2022 року очолює партію "Прогресивна Словаччина". Саме ця партія 2019 року висувала на посаду президента Зузану Чапутову, яка дотримувалася проукраїнських поглядів.
Електорат партії – прогресивна молодь із міст, яка хоче бачити сучасну європейську Словаччину з відкритою економікою. Партія декларує прихильність політиці розбудови відносин із західними партнерами в рамках НАТО і ЄС, та надання всебічної допомоги Україні.
На виборах восени 2023 року "Прогресивна Словаччина" посіла друге місце з результатом 18%. Перебуває в опозиції до уряду Роберта Фіцо і має 33 місця в парламенті зі 150.
Днями словацька опозиція ініціювала вотум недовіри уряду Фіцо, зокрема через антиукраїнську політику і зустрічі з російським диктатором Володимиром Путіним.
Нагадаємо, у понеділок Фіцо запропонував Зеленському зустрітися на словацькій території поблизу кордону. Однією з тем переговорів мала стати ситуація з припиненням транзиту російського газу територією України з 1 січня 2025 року.
Зеленський погодився зустрітися, але запросив словацького прем'єра до Києва. Той відмовився від візиту до української столиці. "Ми шукаємо іншу дату, яка має бути в найближчі кілька днів", – додав Фіцо.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.