До завершення президентської каденції Джо Байден, крім політичних заяв, має можливості схвалити початок перемовин про вступ України до НАТО.
Про це сказав виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло в коментарі РБК-Україна.
"Політична заява – це завжди заява. Тому варто говорити не про заяви, а про рішення, які може прийняти Білий дім та президент Джо Байден. Наприклад, дати зелене світло на початок перемовин на вступ до НАТО", – сказав Жмайло.
Однак ці перемовини не означатимуть прийняття України до альянсу автоматично. Необхідна згода всіх членів НАТО. Зокрема й Угорщини, чий прем’єр-міністр Віктор Орбан є відкритим скептиком євроатлантичного шляху України до НАТО та одним з близьких поплічників Дональда Трампа в Європі.
"Тому Трамп звісно може обмежити шлях України до НАТО, якщо він вважатиме за потрібне. Однак чи зробить він це сам, чи через умовного Орбана, або ж взагалі не обмежуватиме Україну на шляху до альянсу, покаже лише час. З нашого боку мусимо робити все, щоб можлива негативна позиція Трампа щодо українського вступу змінилась. Є не безпідставні сподівання, що діалог з новообраним майбутнім президентом США та керівництвом України складеться, якнайкраще", – зазначив Жмайло.
Нагадаємо, запрошення України до НАТО є одним з пунктів Плану перемоги президента Володимира Зеленського. Сам президент наголошував, що це не означає негайного вступу до Альянсу. За його словами, більшість країн НАТО підтримує запрошення України до Альянсу. Але у кількох країн залишається стримана позиція.
За даними опитування Центру Разумкова, якби найближчим часом відбувся референдум стосовно вступу України до НАТО, у ньому взяли б участь 82% опитаних. За вступ проголосували б 86% тих, хто має намір взяти участь у такому референдумі, проти – 10%.