Водохреще 2025: коли відзначається, традиції та заборони свята

За новим календарем, 6 січня відзначатимуть Водохреще. Це велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке символізує хрещення Іоаном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордан на старовинній паломницькій переправі.

Про це повідомляє редакція сайту 056.

Раніше відзначали Водохреще 19 січня. Але через перехід ПЦУ на новоюліанський церковний календар, всі "неперехідні" свята змістились на 13 днів раніше.

Традиції та заборони на Водохреще

Хрещення Господнє – це свято, яке було встановлено на честь хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. У Євангеліє сказано, що, коли Ісусу було 30 років, він прийшов до Іоана Хрестителя, щоб той його хрестив. Під час хрещення всенародно було засвідчено призначення Месії, а потім Ісус пішов у пустелю і перебував там на самоті та молитві, готуючись до своєї місії.

У православній церкві Хрещення Господнє належить до дванадцяти найважливіших свят у році (їх називають двунадесятими) і завершує святки.

Встановлено торжество було в перші століття християнства, але тоді, до IV століття, народження Христа і Його хрещення згадували в один день і називали свято Богоявлення. Приблизно з кінця IV століття Хрещення Господнє стало окремим святом.

У велике християнське свято є кілька суворих заборон:

  • не можна ні з ким сваритися;
  • не слід скаржитися на когось або щось, розпускати плітки;
  • не можна думати про погане, робити погані вчинки;
  • не слід працювати по дому, а також займатися рукоділлям;
  • церква не схвалює також вживання алкогольних напоїв протягом святкових днів.

Традиції свята:

1. Існує повір’я, що вода в день Водохреща й напередодні стає святою. І не тільки в річках, озерах, морях, а й навіть у водопроводі. Тому віряни (і не тільки) намагаються цього дня скупатися – хто в ополонці, хто вдома в душі. Можна натертися снігом – вірять, що цього дня він також набуває цілющих властивостей.

2. Традиція передбачає купання в ополонці – вважається, що цей обряд допомагає очиститися від гріхів. Перед купанням слід сповідатися, а занурюючись в ополонку (або у ванну) тричі перехреститися і сказати: «В ім’я Отця, Сина і Святого Духа».

3. Напередодні свята і в саме свято освячують воду в церкві. Освячену воду потім зберігають протягом року: її п’ють натщесерце під час хвороби, життєвих випробувань, нею також окроплюють оселю.

4. День напередодні Водохреще – пісний, а на Водохресний святвечір готують пісну кутю, яку ще називають голодною

5. Згідно з повір’ями, якщо на Водохреще зробити якесь зло, то воно повернеться втричі. І, навпаки, допомагаючи іншим, можна притягнути і до себе благо. У свято Водохреще добре миритися з тими, з ким у сварці, прощати образи.

6. Сон у ніч на Водохреще треба запам'ятати. Кажуть, що він віщий.

Зазначимо, що це свято збігається зі ще одним – Богоявленням. В ПЦУ пояснили, чому так.

"5 січня – Навечір’я Богоявлення, або Хрещенський святвечір, час приготування до великого свята Хрещення Господнього. 6 січня – святе Богоявлення, велике дванадесяте свято, що нагадує нам про євангельську подію, коли Ісус Христос прийняв хрещення від Іоана Предтечі у річці Йордан.

Днем святого Богоявлення для українських вірян знаменується ще одна важлива подія: це річниця отримання Томосу про автокефалію нашої Церкви. 5 січня 2019 року Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій підписав цей історичний документ. 6 січня 2019 року він урочисто вручив його нашому Предстоятелю, Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію, після євхаристійного співслужіння у Константинополі. І в той же день, тоді у Різдвяний святвечір, цей історичний документ був привезений до Києва. В цьому році ми відзначатимемо шосту річницю цієї знаменної події.

Наступного дня після Богоявлення, 7 січня, ми соборно вшановуватимемо пам՚ять того, хто послужив справі Хрещення Господнього – святого пророка, Предтечу і Хрестителя Господнього Іоана, одного із найшанованіших святих", – розповіли в ПЦУ.

Джерело: 056.ua