Мобілізація на Дніпропетровщині: як покарали ухилянта, що місяць ховався від ТЦК

У Кривому Розі на Дніпропетровщині суд покарав чоловіка, який отримав повістку, але ухилився від служби. Йому дали три роки умовно. Але це є гарантованим порятунком від небажаної мобілізації.

Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на ТСН.

У вироку Інгулецького районного суду зазначено, що 8 серпня 2023 року ВЛК визнала чоловіка придатним до служби в армії. Цього ж дня йому вручили повістку з вимогою протягом двох днів прибути на військову службу під час мобілізації.

Але криворіжець ухилився від призову, а саме на місяць втік, щоб працівники ТЦК його не мобілізували. Під час судового засідання він визнав провину і розкаявся.

В результаті суд визнав підозрюваного винним за статтею 336 "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з числа резервістів в особливий період" Кримінального кодексу України. Його засудили до трьох років позбавлення волі, але реальний термін замінили на рік умовного.

Чи можна мобілізувати засуджених

Перший заступник очільника Національної поліції Максим Цуцкірідзе заявив, що військовозобов’язані чоловіки, які отримали умовні терміни покарання за ухилення від військової служби, надалі можуть підлягати мобілізації в Україні. За повторне порушення ухилянт може отримати реальний термін покарання.

"Я думаю, що під час винесення рішення суд керується тим, що це потенційний військовий ЗСУ. І виносить рішення так, щоб була можливість все ж таки служити", – наголосив заступник глави Нацполіції.

Цуцкірідзе стверджує, що наявність досудового розслідування та оголошення підозри – це не привід ухилятися від служби. Все залежить від того, який запобіжний захід обрано на час розслідування. Якщо людину не обмежували в пересуванні, тоді вона може служити.

Чи вручають повістки ухилянтам з умовним строком

Зазвичай на чоловіків з умовним строком не "полюють" ЦТК, адже їм треба з'являтися періодично до уповноваженого органу з пробації. Але бувають різні ситуації. Так, у Хмельницькій області засудженому до іспитового терміну позбавлення волі повторно вручили повістку на службу в ЗСУ, проте чоловік знову відмовився. За це його засудили до чотирьох років позбавлення волі.

За даними суду, чоловіка в лютому 2023 року засудили до 1 року та 6 місяців іспитового терміну за ухиляння від мобілізації. Оскільки ВЛК визнала жителя Хмельниччини придатним до служби в ЗСУ, йому в березні 2023 року знову вручили повістку, і у квітні він мав прийти до ТЦК і СП, проте проігнорував виклик. 13 квітня 2023 року чоловікові знову намагалися вручити повістку, проте він категорично відмовився її отримувати.

На суді підозрюваний провину не визнав. Він заявив, що вже був засуджений до іспитового терміну через ухиляння від мобілізації. Після рішення суду він прийшов до органу пробації за викликом для постановки на облік. Там до інспектора зайшли чоловіки в цивільному та поцікавилися ухилянтом.

Після цього працівники поліції наздогнали його на вулиці та запросили до військкомату. В ТЦК та СП його запитали, чи не передумав він, і намагалися вручити бойову повістку. Проте житель Хмельниччини відмовився "через хворобливий стан". Через кілька днів йому знову зателефонували з військкомату і хотіли вручили повістку, проте підозрюваний вкотре відмовився її брати.

На суді працівники військкомату підтвердили, що після рішення суду двічі намагалися вручити чоловікові бойові повістки, проте він відмовлявся від них.

Там пояснили, що здійснювали вручення військових повісток на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізацію", "Про військовий обов`язок та військову службу". Начальник районного центру комплектування на суді зазначив, що підозрюваний, будучи засудженим за вироком суду за ст. 336 КК України, не має права на відстрочку від мобілізації, тому йому вручали повістки після ухвалення вироку суду. Він особисто підписував документ щодо доправлення місцевого жителя до військкомату.

Військком додав, що у нього були випадки, коли засуджені до іспитового терміну добровільно погоджувалися на мобілізацію, а тому ухилянтові вирішили повторно вручити повістки, але він від них відмовився.

Суд визнав чоловіка винним за ст. 336 КК України та засудив його до 3 років і 6 місяців позбавлення волі. Також суд врахував 6 місяців попереднього терміну покарання. А тому жителя Хмельниччини засудили до 4 років позбавлення волі.

Джерело: 056.ua