В Україні продовжується загальна мобілізація, Рада напрацьовує новий законопроєкт, а на місцевому рівні військові адміністрації видають накази, що розширюють повноваження ТЦК.
Нещодавно стало відомо про накази Закарпатського та Львівського комендантів про обов’язок чоловіків віком 18-60 років носити та пред’являти військовий квиток.
Чи є законною ця вимога, пояснив адвокат Роман Сімутін, повідомляє РБК-Україна.
Чи потрібно носити з собою паспорт і військовий квиток
В Україні кожен громадянин, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт – документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство. Це закріплено в законі "Про єдиний державний демографічний реєстр".
Але, як наголошує Сімутін, ні Конституцією, ні законом не закріплений обов’язок носити з собою паспорт. За його словами, у 2020 році траплялось кілька випадків, коли людей рішенням суду штрафували на 17 000 грн за ст.44-3 КУпАП (порушення правил карантину). Тоді була видана постанова Кабміну, яка зобов’язувала громадян носити паспорт. При цьому тим порушникам, які оскаржували рішення судів, подаючи апеляцію, все скасовували.
Адвокат запевняє, що в українському законодавстві не існує відповідальності за відсутність паспорта. Визначено лише адміністративну відповідальність за ст. 197 КУпАП, коли громадянин не отримав паспорт. Тоді за перший зафіксований факт громадянин отримує попередження, а за повторний – штраф у розмірі 51 грн.
Сімутін пояснив, що при прийнятті нових законів не допускається звуження чинних прав і свобод, що гарантовано ст. 22 Конституції. Тому, якщо Конституцією не передбачено зобов'язання носити паспорт, тоді прийняття закону, яким зобов’яжуть носити паспорт або військово-облікові документи, фактично звузить права людини.
Тобто для того, щоб це повністю було законним, потрібно змінювати Конституцією. А це дуже непросто, а у воєнний час – взагалі неможливо.
Повноваження ТЦК на перевірку документів
Роман Сімутін висловив впевненість, що на рівні закону повноваженнями перевіряти документи ТЦК не наділять.
"Тут поліціянти, які хоч трошки мають уявлення про закон, буває добряче чудять і перегинають, а що буде, як таку владу нададуть не підкованим юридично військовим – страшно й уявити", – зазначає адвокат.
Як висновок, правозахисник сказав, що, ймовірно, ситуацію будуть виправляти частковим внесенням змін до чинних законів, розширюючи повноваження поліції, а також постановами Кабміну.
"А чи буде ця постанова відповідати законодавству та як її будуть трактувати виконавці, ми бачимо на прикладах постанов Кабміну № 1456 та 1487", – додав адвокат.
Джерело: 5692.com.ua