Щоб зуби залишалися міцними, їх потрібно навантажувати – інакше вони просто "розслабляться" і почнуть псуватися. Тому в раціоні мають бути тверді та хрусткі продукти, наприклад, морква, капуста, селера чи яблука. Але є важливий нюанс: усе це потрібно жувати самостійно, а не подрібнювати в блендері. Наш організм працює за простим принципом: якщо щось не використовується, воно поступово атрофується.
Але! Якщо переборщити з жорсткою їжею, можна заробити пародонтит або навіть пародонтоз – запалення ясен, яке призводить до хитких зубів. Тобто все добре в міру: не треба фанатично гризти горіхи або сушене м’ясо, ніби це останній прийом їжі на Землі.
Солодощі: чи є безпечні варіанти
Ох вже ці солодощі. Якби можна було їсти що завгодно без наслідків, хто б відмовився? Але реальність така: складні десерти, льодяники, карамель – це просто "бомба" для зубів. Липкий цукор забивається у важкодоступні місця, бактерії радіють, карієс прогресує. І все – привіт, пломба.
Але не все так сумно. Якщо вже без солодкого ніяк, то стоматологи радять темний шоколад або мармелад. Вони менш агресивні до зубів, бо не налипають так сильно. Ну і, звісно, після всього цього – чистити зуби, а не просто "прополоскати рот чайком".
Чому важливо слідкувати за температурою їжі
Ще одна шкідлива звичка – їсти гаряче, запиваючи крижаним напоєм. Зуби після такого буквально "шаленіють": емаль розширюється, стискається, з’являються мікротріщини. А далі – руйнування. До речі, часті опіки слизової теж нічого доброго не обіцяють – є навіть дослідження, що це може підвищувати ризик розвитку раку.
Тому – менше "контрастного душу" для зубів. Їжа має бути теплою, а не такою, щоб доводилося охолоджувати її, розмахуючи ложкою.
Де взяти кальцій для зубів
Ну і наостанок – про головне. Для здорових зубів потрібен кальцій, і ось тут без сюрпризів: кефір, сир, йогурт – класика. Але кальцій сам по собі не засвоюється, йому потрібен вітамін D. Або сонце, або риба. Якщо ви любите скумбрію чи лосось – чудово. Якщо ні – більше гуляйте під сонцем або шукайте інші джерела вітаміну D.
От і все. Хочете міцні зуби? Гризіть корисне, уникайте налипаючого солодкого, не мучте зуби перепадами температур – і буде вам щастя. І менше походів до стоматолога (в хорошому сенсі, звісно).
Джерело: 5692.com.ua