В Україні обговорюють можливі варіанти повернення українців, які виїхали за кордон через повномасштабну війну, а також покарання для тих, хто опинився там незаконно. При цьому депутати пропонують застосувати жорсткі заходи щодо порушників, включаючи арешт рахунків та конфіскацію майна.
Що насправді може загрожувати втікачам, які залишили країну під час війни, розповіла для ТСН адвокат Марина Бекало, пише Апостроф.
Марина Бекало зазначила, що чоловіки, які перетнули кордон виключно через пункти пропуску після повномасштабного вторгнення, закона не порушували. Якщо це відбулося, значить, ці громадяни в пунктах перетину надали документи, що засвідчують обставини правомірності виїзду за кордон.
"Інше питання, якщо чоловік виїхав на підставі незаконно отриманих документів. Наприклад, отримав корупційним шляхом довідку ВЛК про непридатність до служби", – сказала вона.
У такому разі вина порушника має бути доведена у судовому порядку.
Чи вдасться покарати всіх втікачів
Адвокат пояснила, що у разі ухвалення змін до законодавства, якими буде передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність за незаконний виїзд, покарання може бути застосовано лише стосовно тих громадян, які вчинили правопорушення вже після ухвалення закону та набрання чинності.
Тобто ті, хто виїхав з України за системою "Шлях", у статусі волонтера, спортсмена, музиканта тощо, наразі не можуть понести юридичної відповідальності за неповернення. Покарання у вигляді арешту, штрафів тощо можливо застосувати лише за рішенням суду, після доведення провини особи.
"Заарештовувати майно та рахунки громадян лише на підставі їхнього перебування за кордоном, є не лише порушенням конституційних прав, а й прав людини, згідно з міжнародними конвенціями, які Україна ратифікувала", – розповіла Бекало.
Крім того, на думку адвоката, арешт рахунків призведе до негативних наслідків, зокрема для банківської системи. Це пояснюється тим, що мільйони людей почнуть виводити свої гроші на закордонні рахунки. Марина Бекало вважає, що такий шлях точно не допоможе Україні перемогти агресора.
Мобілізація тих, хто за кордоном
Те ж стосується намірів повернути військовозобов'язаних з-за кордону, щоб мобілізувати їх. За словами юристки, наразі не існує юридичного механізму мобілізації чоловіків призовного віку, які виїхали за кордон. Для цього необхідно повністю "перекроїти" профільне законодавство.
Джерело: 5692.com.ua