Уявіть собі: демографічна карта світу, складена McKinsey Global Institute, де Україна – серед найбільш "проблемних" регіонів. Навіть Китай зі своїми суворими обмеженнями на народжуваність виглядає краще. У нас на 10 родин народжується всього шестеро дітей. Це… ну, скажемо прямо, дуже мало.
А тепер додамо ще війну, яка триває вже три роки. За цей час тривалість життя чоловіків впала з 65 до 57 років. Звучить якось жахливо, чи не так? І це при тому, що до війни ситуація з народжуваністю вже була складною.
Що там у Європі
До речі, якщо порівняти нас із Європейським Союзом, то там демографічна криза теж є, але вона трохи прикривається міграцією. Наприклад, середня народжуваність у Європі – 1,4 дитини на одну пару. Мало, але хоча б щось. У нас, чесно кажучи, зовсім інша історія: народжувати стає дедалі важче – і психологічно, і економічно.
Скільки нас залишилося
Згідно останньому перепису населення в Україні який проводили ще в 2001 році нас було 48,5 мільйона. А зараз? За даними Інституту демографії, станом на середину 2024 року нас лише 35,8 мільйона, і це враховуючи всі території. На підконтрольній Україні частині людей ще менше – десь 31 мільйон.
Порівняйте: ще в 2022 році нас було 42 мільйони. Це мінус 7 мільйонів за два роки. Просто вдумайтеся в ці цифри.
Що робити далі
Є два варіанти розвитку подій:
- Нічого не змінювати, і тоді чисельність буде падати далі.
- Або почати змінювати все: стимулювати народжуваність, повертати емігрантів, залучати трудових мігрантів.
Якщо чесно, навіть у найкращому випадку повернутися до 41 мільйона людей швидко не вийде. Для відновлення економіки та інфраструктури щороку потрібно буде залучати близько 300 тисяч робочих рук. І це можуть бути мігранти з Азії чи Африки – інших варіантів просто немає.
Чи стане жити краще
Середня тривалість життя в Україні зараз – 64 роки. Чоловіки живуть у середньому 57, а жінки – 71. У перспективі, якщо все буде йти більш-менш стабільно, до 2040 року ці цифри можуть вирости до 71 року: 66 для чоловіків і 75 для жінок.
Як бачите, проблем багато, і розв'язувати їх доведеться довго. Але знаєте, як кажуть: "Краще пізно, ніж ніколи". Треба починати вже зараз.
Джерело: 5692.com.ua