Виявляється, скільки отримуватиме медперсонал, вирішує не держава і навіть не Національна служба здоров'я, а… головний лікар. Так-так, усе залежить від того, як він керує лікарнею та розподіляє фінанси.
Про це розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак.
Як працює медреформа
Якщо коротко – лікарні стали самостійними. Тобто тепер це фактично підприємства, які самі заробляють гроші. Держава їх не фінансує напряму, а лише закуповує медичні послуги. Тому все залежить від менеджменту лікарні: є успішні заклади, де лікарі отримують і 60, і 100 тисяч гривень на місяць, а є такі, де зарплати ледь дотягують до середньостатистичних.
Наприклад, у Київському онкоцентрі середня зарплата лікаря – 66 тисяч гривень. Це означає, що дехто там отримує і 100 тисяч. І це все – гроші, які виплачує НСЗУ, – зазначає Гусак.
Для порівняння: середня зарплата лікаря по країні – 23 тисячі гривень. Це більше, ніж у багатьох соціальних сферах, але все одно недостатньо.
Де платять більше
Є медзаклади, які знайшли спосіб нормально оплачувати працю лікарів. Наприклад, у Косівському центрі первинної медико-соціальної допомоги (Івано-Франківська область) середня зарплата лікаря первинки – 44 тисячі гривень.
Такі розриви у виплатах показують, що все залежить від керівництва лікарні.
Несправедливість у виплатах
А ось тут найцікавіше. Чи знали ви, що в деяких лікарнях керівництво отримує 120 тисяч гривень, тоді як лікар – всього 23 тисячі? Це реальні цифри.
Такі розриви виглядають несправедливо. Треба, щоб лікарня сама визначила чіткі принципи розподілу коштів. Але й самі лікарі мають бути в курсі, як саме нараховуються зарплати, – вважає Гусак.
А що з медсестрами
Зарплати медсестер – окрема тема.
Середня зарплата медичної сестри в Україні – 15 300 гривень. Це, звісно, замало. Але є лікарні, де медсестри отримують 30 тисяч і більше. Наприклад, у великих обласних лікарнях, у Львівському ТМО, лікарні імені Мечникова та інших, – розповідає голова НСЗУ.
Тобто, як і з лікарями: десь медики отримують гідні гроші, а десь – заледве зводять кінці з кінцями.
Все залежить від конкретної лікарні. Є місця, де лікарі та медсестри мають хороші зарплати, а є такі, де керівництво явно перегинає з виплатами для себе. Що з цим робити? Напевно, ставити більше питань своїм головним лікарям і вимагати справедливого розподілу грошей.
Джерело: 5692.com.ua