Дуже сильна міграція. Демограф розповів, чи вимирають села в Україні

Урбанізація – загальносвітовий процес. Однак завжди є певний розрив між формальними реєстраціями людей і тим, що відбувається в реальності, адже дехто може бути зареєстрованим у селі, а працювати (або навіть жити) у місті.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

Чи дійсно села в Україні вимирають

За словами експерта, села в Україні "чисельно скорочуються".

"Наша країна фактично стала "міською" у 1964-65 роках: саме тоді чисельність міського населення перевищила 50%. Урбанізація – загальносвітовий процес. Міста "висмоктують" людей із сіл", – розповів він.

Це пояснюється, серед іншого тим, що в сільськогосподарській праці така кількість людей, як раніше, вже не потрібна.

"Плюс – там завжди є проблема соціальної інфраструктури, проблеми зі здобуттям вищої освіти. Люди переїжджають і залишаються у містах", – додав Гладун.

Крім того, існують "дуже сильні міграційні чинники".

"Міграційно активні групи населення – це молодь до 30-35 років. Відповідно в селах живе більше старшого населення. А там, де більше старшого населення, там вища смертність. Тому скоріше варто говорити, що відбувається знелюднення сіл, аніж вимирання", – пояснив науковець.

Він додав, що у деяких областях (особливо у Чернігівській і Сумській) ці проблеми були дуже актуальними ще до початку війни.

"З іншого боку, зараз є тенденція будувати котеджні містечка в регіонах. Це може частково збільшити населення у селах. Але порахувати їх як сільське населення можна, якщо вони матимуть там реєстрацію", – розповів спеціаліст.

Він зауважив, що в Україні кількість людей, зайнятих у сільському господарстві, потроху меншає. Тоді як у Польщі, наприклад, основа сільського господарства – фермерство.

"Це закріплює людей у сільській місцевості. Їм давали землю і там вони працювали. У нас більше впливу мають агропромислові комплекси, які автоматизують виробничі процеси, купують сучасне обладнання і тим самим задіюють менше людей. Фактично їм треба більше площі та менше людей. Це теж впливає на кількість людей в селах", – пояснив експерт.

Насамкінець Гладун зауважив: для того, щоб визначитись, що робити з прикордонними землями після закінчення війни – потрібна державна стратегія.

"Чи можна буде там взагалі жити? Чи можна буде щось на тих землях вирощувати? Постане також багато інших подібних питань. Ми зараз не знаємо, в якому стані будемо ми, як країна. В якому стані буде Росія", – підсумував він.

Нагадаємо, раніше в ООН оприлюднили дані, згідно з якими в Україні через війну населення скоротилось на 10 млн людей.

Читайте також, як МВФ оцінив кількість населення України та чому погіршив прогноз до 2029 року.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.