Католики, тобто віряни західного обряду, святкують Великдень згідно з григоріанським календарем. Крім дати, відрізняються і традиції святкування католицького Великодня. Про особливості свята розповіли Vikna.
Великдень у католиків у 2024 році: дата та історія свята
Християни західного обряду (католики) зустрінуть Великдень 31 березня, а східного (православні) — 5 травня. Свято присвячується важливій події — воскресінню Ісуса Христа. У Біблії сказано, що він був розіп’ятий біля стін Єрусалима. Христа поховали учні, але він воскрес на третій день.
Папа Григорій XIII у 1583 році запровадив нову пасхалію, названу григоріанською. Через зміни пасхалії змінився весь календар.
Зараз дата Великодня визначається зі співвідношення сонячного та місячного календарів. Зазвичай Великдень за західним обрядом святкують раніше юдейського або в один день з ним, та часом буває, що свято випереджає більш ніж на місяць.
Пасха за західним обрядом: традиції
За західним обрядом, увечері напередодні Великодня у храмах запалюють благодатний вогонь. Він символізує світло, яке Божий син подарував людству. Богослужіння розпочинають чи закінчують хресною ходою.
Священники оспівують жертовність Ісуса, якого розіп’яли за гріхи звичайних людей, та закликають всіх жити за релігійними канонами.
Також під час богослужіння запалюють пасхал — літню свічку храму. Віряни приносять цей вогонь додому.
Деякі традиції святкування Великодня у західній та східній конфесіях схожі. Приміром, і ті, й інші дотримуються посту і Страсного тижня. Але у вірян західного обряду піст не такий довгий, а також їм дозволено вживати молочні продукти.
Для католиків, як і для православних, Великдень – сімейне свято, яке завершує святкова трапеза м’ясними стравами.
Одна з найбільших відмінностей – особливий символ Великодня у вірян західного обряду. Це великодній кролик, про якого існує безліч легенд. За одною з них, кролик приносить у кожну хату кошик із смаколиками та ховає їх удома чи у дворі.
Головними святковими стравами на великодньому столі у католиків зазвичай є кролик, індичка чи курка, а не паска.
Джерело: 5692.com.ua