Проведення ремонту в квартирі, прослуховування гучної музики, голосний спів, крики тощо створюють незручності для сусідів та заважають комфортному відпочинку. Законодавством чітко визначено, коли в Україні можна шуміти вдома чи на вулиці, а коли потрібно дотримуватися режиму тиші.
До скількох можна шуміти в квартирі
Мешканцям багатоповерхових будинків варто дотримуватись певних норм щодо режиму тиші, щоб уникнути сварок із сусідами та проблем із правоохоронними органами.
Згідно з п.9 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 8.10.1992 року №572 та ст.24 закону "Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту населення", заборонено у період з 22:00 до 08:00:
- співати й кричати;
- користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму;
- здійснювати салюти, феєрверки, користуватись піротехнічними засобами.
Крім того, у робочі дні з 21:00 до 08:00, а також у святкові та неробочі дні заборонено проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом.
Перед проведенням ремонтних робіт потрібно обов'язково повідомити про це мешканців прилеглих квартир, житлових приміщень у гуртожитку.
У святкові та неробочі дні з 08:00 до 21:00 проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом, дозволяється у разі згоди мешканців усіх прилеглих квартир або житлових приміщень у гуртожитку. При цьому рівень шуму не повинен перевищувати санітарних норм.
Що робити при порушенні режиму тиші
У разі, якщо сусіди порушують режим тиші, рекомендується викликати співробітників поліції. За фактом порушення тиші поліція складає протокол про адміністративне правопорушення, який буде підставою до подальшого покарання порушника.
Крім того, щоб захистити свої права, можна звернутися з позовом до суду. Потерпіла особа може подати позов про відшкодування моральної чи матеріальної шкоди, заподіяної постійним порушенням режиму тиші. Доказами цього можуть бути:
- звернення до поліції;
- показання сусідів;
- медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (лікарняний лист, довідка від лікаря, докази погіршення слуху, нервових розладів тощо).
Для фіксації порушення застосовують різні способи:
- протокол про адміністративне порушення, складений поліцією;
- відео чи аудіозапис;
- екологічна експертиза — може бути ефективною (застосовується, якщо заважає постійний шум від холодильника, кондиціонера або іншого обладнання);
- протоколи та акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.
Яка відповідальність за порушення режиму тиші
Відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях передбачена статтею 182 КУпАП. Це може загрожувати попередженням або штрафом у розмірі:
- для громадян – від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів;
- для посадових осіб та громадян-суб’єктів господарської діяльності — від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів.
У разі повторного порушення протягом року штраф збільшується в кілька разів, а також передбачено конфіскацію звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Джерело: 5692.com.ua