Бахмут є однією з найгарячіших точок на фронті. У місті-фортеці, яке перебуває під постійним тиском військ РФ, побував кореспондент Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) Сергій Горбатенко.
Дістатися до Бахмуту стало значно складніше. Траси і з боку Слов'янська, і з боку Костянтинівки вже непроїзні, доводиться діставатися альтернативним шляхом.
Місто зустрічає новоприбулих звуками вибухів та стовпами диму, які видно ще до того, як на горизонті з’являються бахмутські багатоповерхівки. Із 24 січня, коли минулого разу у Бахмуті кореспондент Донбас.Реалії, на багатьох будівлях з’явилось чимало нових слідів від влучань.
Місцеві жителі розповідають, що ніч проти 9 лютого була особливо важкою через потужні обстріли військ РФ, але вдень стало набагато тихіше.
«Ніч була жахлива, бо було багато «прильотів». І це все жахливо. Бо дім всю ніч підстрибував», – розповіла одна з городянок.
Попри все Бахмут продовжує жити і стояти. Цивільні возять тачками ємності для води, збирають сухі гілки для обігріву притулку, військові утримують місто під українським прапором.
«Дорогою назад звертаємо увагу на свіжі дірки в асфальті, де ми проїжджали. Вони нагадують про те, що шлях до Бахмуту може стати дорогою в один кінець. Але нам щастить: повертаємось неушкодженими», – каже Сергій Горбатенко.
За даними місцевої військово-цивільної адміністрації, у Бахмуті лишаються близько 6500 цивільних. Потроху люди все ж виїжджають – на 24 січня у місті, що штурмують війська РФ, нараховували орієнтовно 8700 жителів.
Дивіться репортаж із Бахмуту:
Розвідка Великої Британії заявила, що від 7 лютого російські війська, ймовірно, досягли тактичних успіхів у Бахмуті. Зокрема, вони все більше домінують на північних підступах до міста.
«На північній околиці Бахмута на Донбасі сили групи «Вагнер» просунулися на 2-3 кілометри далі на захід, контролюючи сільську місцевість поблизу магістралі М-03, що веде до міста», – йдеться в повідомленні, поширеному Міноборони Британії.
Командувач Сухопутних військ Олександр Сирський 9 лютого заявив, що Бахмут зараз перебуває на вістрі зусиль військ РФ, і Збройні сили України мають показати, що «готові дати відсіч будь-якому противнику».
Бої за місто, в яких з російської сторони значну роль відіграють найманці угруповання Євгена Пригожина ПВК «Вагнер», триває з липня 2022 року. Військові аналітики зазначали, що захоплення Бахмута має для Росії скоріше символічне значення, але не важливе зі стратегічної точки зору.
Українська влада неодноразово заявляла, що протягом найближчих днів Росія планує розпочати новий масштабний наступ. Як пише Financial Times у матеріалі від 5 лютого, Київ отримав «дуже надійні дані розвідки» про намір РФ піти у новий наступ. 9 лютого американський Інститут вивчення війни повідомив, що Росія вже розпочала велику наступальну операцію в Луганській області.
Раніше в українській розвідці заявляли, що Путін поставив завдання своїм військовим до березня захопити всю територію Луганської і Донецької областей.
-
Донбас.Реалії
Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2015 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми.
У соцмережах: