“Один з найважчих сезонів”. Інфекціоніст розповіла, чим небезпечний цьогорічний грип

Інфекціоніст і доктор медичних наук Ольга Голубовська розповіла про особливості поточного сезону респіраторних захворювань. За її словами, нині Україна переживає "один із найважчих таких сезонів".

Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на публікацію професора у Facebook.

Особливості цьогорічного грипу

За словами експерта, зараз Україна переживає "один з найважчих" сезонів респіраторних захворювань. Це означає, що і лікарі, і потенційні пацієнти повинні бути дуже уважними.

Голубовська розповіла, що серед особливостей цьогорічного грипу, варто зважати, зокрема, на такі:

  • температура тіла не завжди корелює з тяжкістю хвороби (у літніх людей вона може бути взагалі нормальною), проте зберігається основний симптом – трахеїт (запалення слизової оболонки трахеї);
  • в амбулаторних хворих із перших днів хвороби часто розвивається абсолютна лімфопенія (зниження кількості лімфоцитів у периферичній крові), що є несприятливим симптомом, адже до таких пацієнтів необхідна підвищена увага;
  • можливе приєднання вторинної бактеріальної мікрофлори з розвитком тяжких септичних станів;
  • катаральний синдром (кашель, нежить, чхання, порушення носового дихання, іноді – кон'юнктивіт) може бути не вираженим (однак це – звичайна особливість грипу).

Інфекціоніст зауважила, що тестується грип А і грип В з невеликим переважанням першого, проте тяжкість перебігу не визначається субтипами вірусу (при цьому експрес-тести непогано працюють).

"Але це зовсім не означає, що для ухвалення рішення про діагноз і лікування лікарі мають спиратися на специфічну діагностику. Будь-які аналізи тільки підтверджують наш діагноз, але не виключають його", – пояснила спеціаліст.

Вона зазначила, що поточний епідемічний сезон також незвичний за кількістю випадків респіраторного мікоплазмозу (інфекційного захворювання, яке спричиняється бактерією роду Mycoplasma та характеризується переважним ураженням бронхів і легень, можливим пошкодженням плеври, шкіри).

"Діагностується він погано насамперед через відсутність настороженості лікарів. А терапія відрізняється від звичайної позалікарняної пневмонії. Тому діагноз дуже важливий, як завжди", – наголосила експерт.

Голубовська зауважила, що "така сама ситуація в Європі".

"Деякі країни (Данія, Нідерланди) повідомляли про епідемічний рівень цього захворювання ще наприкінці минулого року. Також потрібно враховувати певну кількість коінфекції грип/мікоплазмоз", – повідомила вона.

З огляду на вищезазначене, інфекціоніст звернула увагу на противірусну терапію.

"Чим раніше, тим краще. "Озельтамівір" (противірусний засіб, – Ред.) у такий сезон грипу призначається емпірично – до виключення діагнозу. Адже патологічні процеси протікають дуже швидко", – пояснила лікар.

Насамкінець вона зауважила, що активність SARS-CoV-2 нині низька, проте повністю виключати її не можна.

Публікація Голубовської (скриншот: facebook.com/ogolubovska)

Нагадаємо, з кінця січня поточного року в Україні спостерігають стрімке зростання захворюваності на грип та ГРВІ. Епідемічний поріг перевищено вже у 16 областях.

З огляду на таку ситуацію, у деяких регіонах можуть вводити посилені протиепідемічні заходи (зокрема й локальний карантин).

За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, нині спостерігається "одна тривожна тенденція" – велика кількість госпіталізацій громадян до медичних закладів.

З огляду на таку ситуацію, ключова задача спеціалістів – моніторити і епідемічну ситуацію, і завантаженість ліжок у лікарнях – щоб надавати медичну допомогу всім, хто того потребує.

За словами експертів, підйом захворюваності на ГРВІ спостерігається через циркуляцію вірусів грипу у 22 регіонах країни. Враховуючи дані щотижневого моніторингу, у МОЗ прогнозують, що до квітня вірус грипу може переважати над коронавірусною інфекцією.

Читайте також, які 100 найпопулярніших ліків здешевшають в Україні на 30% та коли.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.