Вознесіння Господнє 2025: дата, українські традиції та прикмети

Вознесіння Господнє — важлива подія у християнському календарі, що символізує завершення земної місії Ісуса Христа і Його повернення до Небесного Отця.

У 2025 році Вознесіння Господнє святкуватиметься в четвер, 29 травня. Це свято не має сталої дати, бо відзначається на 40-й після Великодня, яка щороку змінюється.

Значення Вознесіння

Згідно з Євангелієм, саме цього дня Ісус Христос вознісся на небо, возз'єднавшись з Отцем Небесним. Подія відбулася на Єлеонській горі у присутності апостолів. Це засвідчує перемогу життя над смертю та обіцяє нову надію — Друге пришестя.

"Цей святковий день збагачується невимовною радістю Вознесіння на небеса Христа Спасителя, Який в оточенні Своїх учнів піднісся туди, де Його Царство, й Держава, і Сила, і Слава. Самі ж апостоли «поклонившись Йому, повернулися в Єрусалим із великою радістю і перебивали постійно, прославляючи і благословляючи Бога…»", – повідомили в Дніпропетровській єпархії УПЦ.

Найпоширеніші звичаї

У давнину Вознесіння в Україні ще називали "Вшестя". Вважається, що в цей день весна остаточно передає свої права літу і встановлюється спекотна погода. Це був день, коли природа ніби починала новий етап – активного росту й цвітіння.

У день Вознесіння віряни зранку йдуть до церкви на святкове богослужіння. У храмах лунають урочисті піснеспіви, читаються євангельські розповіді про подію, а самі церкви часто прикрашають живими квітами та вишитими рушниками.

Віряни просять у Бога здоров’я, добробуту та гарного врожаю. Наші пращури вірили, що в цей день Господь ходить серед людей і добре чує їхні прохання.

Після служби — святкова трапеза в колі найближчих.

Також у цей день заведено ділитися з ближніми та не відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.

Що не варто робити на Вознесіння:

  • важко працювати, шити, прибирати, прати, в'язати, вишивати;
  • працювати на городі.
  • сваритися та не лихословити;
  • відвідувати кладовища;
  • розкидати сміття та плювати на землю, вважалося, що це може накликати злидні.

Прикмети на Вознесіння Христове:

  • Погода на Вознесіння буде такою, як була на Чистий четвер.
  • Дощ на Вознесіння – до холодного літа та поганого врожаю.
    Вмитися росою на Вознесіння – весь рік людин буде здоровою.
  • Якщо курка знесла у цей день яйце, його треба підвісити під дахом будинку, щоб воно захищало мешканців від нещастя.
  • Почути каркання ворони – до гарного врожаю ягід у лісі.

За своїми традиціями та прикметами, це свято є частиною української спадщини. Воно нагадує вірянам, що земне життя — лише частина великого шляху, і кожен має прагнути духовного зростання та єдності з Богом.

Також свято є завершенням великоднього періоду. Через десять днів після нього настає інше велике свято — Трійця.

Джерело: 056.ua