У холодну пору року, багато хочуть робити добро для маленьких представників світу тварин, а особливо — пташок. Однак не всі знають, що потрібно пам’ятати про певні правила, щоб не нашкодити. Аби запобігти неприємностям, редакція сайту 056 допоможе розібратися, чим не можна підгодовувати птахів взимку.
Зокрема у Дніпрі нагадали, що птахів, а саме качок, категорично не можна годувати хлібом. Його пернаті не можуть перетравити, адже не мають в організмі ферментів, які можуть розчепити борошняне. Тож хліб часто стає причиною гибелі пташок. Гарним раціоном для них є зерна, ягоди, дрібно нарізані овочі та фрукти, а також варені яйця з потовченою шкаралупою.
«У парку Глоби здавна живуть качки та чайки. Вони звикли, що постійно є їжа, тож взимку нікуди не відлітають. Важливо пам’ятати, що пернатих заборонено годувати хлібом, сухарями, борошном, готовими кашами, гарбузовими та будь-якими продуктами з цвіллю. Також просимо містян не кидати їжу птахам у водойму та не забруднювати її. Корм потрібно залишати на березі озера», – зазначила заступниця директора департаменту парків та рекреації ДМР Анастасія Петренчук.
Не варто забувати і про білок. Наприкінці зими в них закінчуються запаси, тож їх також потрібно підгодовувати. Ідеальний раціон для вівериць – сире насіння соняшника та гарбуза, волоські горіхи, нечищений фундук, кедрові горішки, плоди шипшини чи глоду, свіжі або сушені яблука, груші та сухофрукти (курага, чорнослив, родзинки, інжир та інші).
«У жодному разі не можна годувати білок шоколадом, печивом, чипсами, солоним та солодким, мигдалем, фастфудом, житом, грибами глива та печерицями, продуктами, що містять консерванти, барвники, ароматизатори. Сьогодні в парку «Зелений гай» побачили, що годівнички білочок повні горіхів, містяни їх годують, дуже вдячні їм за це», – додала Анастасія Петренчук.
Додамо, що у парках міста Дніпро найчастіше можна побачити горобців, зяблика, дроздів, мухоловок, плисок, велику і блакитну синиць, кілька видів дятлів.
Загалом птахи є індикаторами природності умов життя людей у місті. А зима – найважчий час у їхньому житті.
Як ми можемо допомогти птахам взимку?
Ось основні правила зимової підгодівлі птахів:
- Вішаємо годівнички лише коли дійсно стає холодно або коли випадає сніг;
- Годівничка має бути безпечною, з відкритим оглядом на всі сторони, бажано з натуральних матеріалів;
- Годуємо регулярно та постійно. Якщо почали підгодовувати – то вже не можна припиняти аж до весни. Птахи звикають до місця їжі та розраховують на нього;
- Даємо якісний та правильний корм.
Що можна давати:
- Сире насіння соняшника – універсальний корм для птахів.
- Насіння кавуна, дині, гарбуза та кабачків із задоволенням їдять синиці. Важливо, щоб воно було подрібненим.
- Насіння бур’янів – лободи, кропиви, кінського щавлю, лопуха – чудово підходить для підгодівлі горобців, чижів, снігурів, щигликів.
- Шишки, жолуді, колоті горіхи – смаколики для дятла, сойки і шишкаря.
- Злакові: пшенична та кукурудзяна крупа, вівсянка, просо, овес, дрібний рис – улюблений корм пташок. Також підійдуть дроблена квасоля, чечевиця, льон, горох, ячмінь, овес та перловка.
- Несолене сало, м'ясо, маргарин дуже люблять синиці та повзики.
- Сушені та свіжі ягоди, фрукти – горобина, бузина, калина, дерен та глід – приваблюють дроздів, омелюхів і снігурів.
- Насіння клена та ясена (крилатки) – облітають з дерев і стають недоступними для птахів. Крилатки збирають і вивішують на годівниці, що приваблює снігурів, омелюхів і дубоносів.
- Смаколики: варене і натерте на тертці яйце, сир, м'який корм для собак привабить вранових. Їм та дроздам припаде до душі порізаний гарбуз, морква, яблуко, ягоди з компоту тощо.
Що НЕ можна давати:
- хліб;
- смажене;
- солоне;
- зіпсоване;
- пшоно.
Ніколи не годуйте птахів хлібом, пшоном, смаженим насінням, солоними та копченими продуктами!
Саме хліб найбільше шкодить птахам: налипає в зобі й шлунку, сприяє бродінню та розвитку шкідливих бактерій, викликаючи отруєння та навіть смерть птахів.
Потурбуйтесь про птахів взимку, і вони віддячать вам своїми піснями влітку.
Джерело: 056.ua