Вчені довели додаткову користь статинів для людей із ВІЛ: про що йдеться

Щоденний прийом статинів не лише запобігає серцевим нападам у людей, які живуть із ВІЛ, але й має додатковий ефект – стабілізує бляшки у кровоносних судинах та знижує ризик їх розриву.

РБК-Україна розповідає, що про це йдеться у новому дослідженні групи Mass General Brigham, опублікованому JAMA Cardiology.

Один із авторів дослідження, доктор Стівен Грінспун зазначає, що люди з ВІЛ часто мають надлишок некальцифікованих бляшок, які схильні до розриву навіть у молодому віці. Це суттєво збільшує ризик інсультів, серцевих нападів та раптової серцевої смерті.

Дослідження стало частиною проєкту REPRIEVE, рандомізованого клінічного дослідження III фази, яке вивчає профілактику серцево-судинних подій у людей із ВІЛ. Попередні результати показали, що препарат пітавастатин, призначений для контролю рівня холестерину, знижує ризик несприятливих серцево-судинних подій на 35% за середній період спостереження у 5,6 років.

У рамках нового аналізу дослідники проаналізували рівні 255 білків у крові 558 учасників. Виявлено, що лікування пітавастатином підвищує рівень ферменту PCOLCE (підсилювач проколагенової С-ендопептидази 1), який бере участь у виробленні колагену. Цей фермент сприяє стабілізації уразливих бляшок, зменшуючи їх кількість та підвищуючи їхню фіброзність.

Експерименти показали, що високий рівень PCOLCE пов’язаний зі зменшенням вмісту ліпідів у судинних бляшках, що знижує ймовірність їх розриву.

"Ми продемонстрували, що статини не лише знижують рівень холестерину, але й мають додаткові переваги, впливаючи на структуру та стабільність бляшок. Це відкриває нові перспективи для їхнього використання", – підкреслив доктрор Гріспун.

Раніше РБК-Україна розповідало, що знати свій ВІЛ-статус – важливий крок для розуміння стану свого здоров’я. Якщо ви ніколи не проходили тестування та не знаєте свого статусу, варто зробити тест. Тестування на ВІЛ не входить до рутинних профілактичних обстежень. Ми писали, як зрозуміти, що вам варто пройти це обстеження.

Також ми розповідали, де можна зробити тест на ВІЛ у Києві та як правильно готуватися до такого дослідження.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.