Анонімні телеграм-канали з шок-контентом, криміналом і рекламою залишаються найпопулярнішими джерелами новин серед жителів Дніпра та області.
Жителі Дніпра та області продовжують віддавати перевагу анонімним телеграм-каналам, а не офіційним медіа: два з трьох лідерів за аудиторією – анонімні телеграм-канали. Їх контент стандартний: війна, обстріли, ДТП, кримінал, треш-контент і реклама. У стрічці є все, де можна «пограти» на емоціях людей. Такі результати аналізу контента трьох найбільших телеграм-каналів регіону з аудиторією від 150 тисяч підписників з 1 по 30 липня 2025 року.
«ХДніпро»: ДТП, кримінал, наслідки ворожих атак
Найпопулярніший анонімний телеграм-канал Дніпра має майже 522 тисячі підписників. Попри назву каналу та опис «Ху@вий Дніпро – твій гід у житті міста! Новини, які робите Ви!», тут публікується дуже багато новин з усієї Дніпропетровщини. «ХДніпро», в основному, пише про дорожньо-транспортні пригоди, кримінальні новини з усієї області та війну, зокрема, обстріли та їх наслідки. В більшості дописів тут посилаються на першоджерела, ОВА, СБУ, Нацполіцію, ДСНС, але прямих гіперпосилань на першоджерела інформації, будь то держустанови, структури, військові угрупування, медіа чи інші телеграм-канали – немає.
Втім, є і виключення, коли новини в телеграм-каналі публікують без посилань на джерела. Наприклад, коли, не пославшись на авторів сюжетів, тут розмістили відео дніпровських медіа з наслідками атаки дронами обласного центру в ніч на 17 липня та Епіцентр у Кам’янському в ніч на 26 липня.
«ХДніпро», в більшості випадків, посилається на першоджерела, але не завжди. Скрін: телеграм-канал «ХДніпро»
Відвертим порушенням можна вважати допис щодо змін після прийняття законопроєкту №12414. Телеграм-канал видав допис із роз’ясненнями за власну роботу, хоча слайди зробила інша організація,– команда акредитованого представника глобального руху Transparency International в Україні. Публікацію з картками Transparency International Ukraine розмістила на інстаграм-сторінці.
Візуал міжнародного руху проти корупції, який опублікували в телеграм-каналі “ХДніпро” як власний продукт. Скрін: ІМІ
Попри достатньо адекватний контент, якщо не зважати на порушення авторських прав, адміністратори ХДніпра розбавляють його подекуди кумедним медіаконтентом. Втім більшість дописів – це фото чи відео збиття ворожих ракет та дронів, сварок і бійок, неадекватної поведінки людей тощо. В описі каналу підписникам пропонують надсилати фото/відео через спеціального бота. Також там є посилання про розміщення реклами. Втім, за липень ми знайшли тільки два рекламних дописи, один з яких закликав відвідати магазин освітлення, а другий пропонував великі знижки в SPA-центрі.
«Труха⚡️Днепр | Дніпро»: треш-контент, обстріли, реклама
Дніпровська Труха посідає друге місце у рейтингу найпопулярніших телеграм каналів з майже 341 тисячею підписників. Основний контент телеграм-каналу складається з повідомлень про обстріли Дніпропетровщини з точними назвами населених пунктів чи районів Дніпра, кримінальних новин та контент про автотрощі. Частина інформації подається з посиланням на першоджерело, частина контенту місцевих медіа – або з гіперпосиланням на джерело, або з лого медіа на фото чи відео.
Головною фішкою каналу є емоційне забарвлення, ненормативна лексика та контент «18+». Це основний соус, з яким подається більша частина інформації. До всього, у російськомовному описі каналу, окрім «Актуальные события Днепра. Яркий контент 24/7…», одразу повідомляють новим читачам, що канал платить за опублікований контент, а адміністратори каналу чи не в кожному повідомленні закликають підписників ним ділитися.
Читачів заохочують надсилати фото та відео різного ґатунку адміністраторам каналу. Скрін: «ТрухаДнепр | Дніпро»
На каналі – багато реклами. Тільки за липень тут опублікували 65 повідомлень рекламного характеру, без урахування ймовірної «партнерської реклами» – коли в повідомленнях щодо небезпеки, зокрема, траєкторій польотів шахедів та ракет, в назви населених пунктів «зашиті» гіперпосилання на інший телеграм-канал «Доброго вечора, ми з Дніпра».
Читачі тиснуть на назву населеного пункту, де є ракетна небезпека, а потрапляють на інший телеграм-канал. Скрін: «Труха️Днепр | Дніпро»
На каналі рекламують все – від супермаркетів (наприклад, ми нарахували 10 дописів про АТБ, а ще про Варус, фуд-маркет «Епіцентр»), магазинів побутової техніки, навчальних закладів, автошкіл, банків, закладів харчування до згадок про місцеві медіа. Але найбільше постів присвячені рекламі інших телеграм-каналів, онлайн-казино та пропозиціям перспективної роботи, кожне з яких дуже нагадує пропозиції роботи у так званих «офісах», call-центри, співробітники яких в різний шахрайський спосіб виманюють гроші у людей.
«Дніпро Оперативний»: обстріли, ДТП/затори та дописи мера Дніпра
Телеграм-канал «Дніпро Оперативний» є частиною інформаційної агенції, що має власний сайт, телеграм-канал, ютуб-канал.
У порівнянні з минулорічним моніторингом, телеграм-канал «Дніпро Оперативний» за рік втратив більше 113 тисяч підписників: в липні минулого року кількість читачів каналу складала понад 293 тисячі користувачів, нині – 179 з половиною тисяч підписників.
Попри описову частину «Дніпро Оперативний – найсвіжіші новини про ДТП/НП і кримінальна хроніка у Дніпрі», тут публікуються новини і з інших населених пунктів Дніпропетровщини та України. В середньому, за добу тут публікується до 40 новин про тривоги, обстріли та їх наслідки, автотрощі, кримінальні новини, інформація від Сил Оборони та Повітряних Сил з посиланням на першоджерела.
Але подекуди адміни телеграм-каналу нехтують першоджерелами, зокрема, коли публікують на каналі відеоматеріали інших медіа. Зокрема, «Дніпро Оперативний» періодично використовує відео та фото медіа Дніпра, як то Суспільне Дніпро, Дніпро TV та Свої і Перший міський з Кривого Рогу без посилання на них.
Дописи в телеграм-каналі «Дніпро Оперативний» з логотипами інших медіа, але без посилання на них. Скрін: «Дніпро Оперативний»
Також телеграм-канал є дуже лояльним до міського голови Дніпра Бориса Філатова. Тут активно розміщуються новини з його коментарями про все та з'являються дописи з офіційного телеграм-каналу Бориса Філатова. Тільки з 1 по 30 липня 2025 року таких дописів та передруків було не менше 20. В той же час, «Дніпро Оперативний» зовсім нелояльний до обласної лікарні ім. І.І. Мечникова та її гендиректора Сергія Риженка. Впродовж липня канал опублікував п’ять дуже агресивних дописів з ознаками замовності.
Зауважимо, що телеграм-канал і вся інформаційна агенція «Дніпро Оперативний» ймовірно частково або повністю підтримується Борисом Філатовим. Конфлікт же між міським головою і Сергієм Риженком триває вже кілька років. У 2020 році під час виборчої кампанії на посаду міського голови Дніпра обидва стали кандидатами на посаду міського голови Дніпра: Борис Філатов як кандидат від новоствореної партії «Пропозиція», Сергій Риженко – від партії «Слуга народу». За п'ять років їх конфлікт періодично виходить у публічну площину у соцмережах або на сесіях міської ради, адже Сергій Риженко ще й депутат Дніпровської міськради.
Дописи «Дніпро Оперативний» про лікарню ім. І.І. Мечникова з ознаками замовності. Скрін: «Дніпро Оперативний»
Крім новин, «Дніпро Оперативний» пропонує послуги із розміщення реклами. Загалом у липні на каналі з'явилися 17 дописів, більшість з яких, і за візуальним оформленням, і за текстом виглядали як реклама, з них ще, мінімум, чотири дописи під виглядом новин теж рекламував роботу в Interpipe Group, бізнес-групи, що належить Віктору Пінчуку. Крім цього, канал викладав оголошення про знижки, роботу, заклади харчування, квитки на фестиваль.
Загальне враження
Отже, лідерами глядацько-читацького споживання контенту залишаються анонімні телеграм-канали. Із хорошого, жоден з цих телеграм-каналів не публікували інформацію з російськими наративами. Також телеграм-канали мають майже повністю україномовний контент, за виключенням «Труха Днепр | Дніпро», де, приблизно, чверть дописів подається російською мовою. Втім, враховуючи, що раніше всі дописи в телеграм-каналі були російською – це неабияке досягнення. Щодо фейків – тішить їх відсутність, принаймні під час аналізу телеграм-каналів у липні. А ось над викоріненням маніпуляцій треба продовжувати працювати: гіперпосилання на інші телеграм-канали під виглядом корисного контенту, гіперболізована емоційність дописів, шок-контент та прихована реклама роблять ці джерела інформації ненадійними, а подекуди й небезпечними.
Катерина Лисюк, регіональна представниця Інституту масової інформації в Дніпропетровській області
Джерело: 056.ua