За останні роки рівень крайньої бідності в Україні зріс у 7 разів

Доходи багатьох українців за останній рік скоротилися до мінімального рівня. Якщо вірити цифрам, у 2023 році майже 9% громадян жили на межі офіційного прожиткового мінімуму. Водночас у 2021 році цей показник складав лише 1,3%, розповіла докторка економічних наук Людмила Черенько в інтерв’ю для РБК-Україна.

Як змінилася ситуація

За словами фахівчині, під час перших років війни з Росією, з 2014-го до 2015 року, рівень бідності в країні злетів із 16,3% аж до 51,9%.

А ця фаза війни ще масштабніша, і можна було очікувати набагато гіршого. Ми могли б очікувати, що бідність зросте неймовірно, навіть до 80-90%. Але цього не відбулося, – додала вона.

Що ж сталося

Економістка пояснила, що на початку вторгнення розглядали три сценарії розвитку подій. На щастя, Україна пішла шляхом, який виявився ближчим до оптимістичного прогнозу.

Проте є й тривожні цифри. Рівень крайньої бідності, тобто коли доходи опускаються до межі прожиткового мінімуму, зріс у рази. У 2024 році ця межа становить 2 920 гривень на місяць.

Раніше людей із такими доходами майже не було. 2021-го це було, як то кажуть, на рівні похибки – лише 1,3%. Якби не повномасштабна війна, то й у 2023 році ця цифра залишилася б мізерною. Але реальність інша: зараз таких людей уже близько 9% – у 7 разів більше, – пояснила Людмила Черенько.

Хто найбільше постраждав

Переважно це пенсіонери, люди, які втратили свій дім, майно чи опинилися без роботи. Вони й стали головними жертвами цієї кризи. І хоча є сподівання на стабілізацію, ця ситуація змушує замислитися: як багато ще викликів попереду для українців?

Джерело: 5692.com.ua