Згідно чинного законодавства, в Україні у роздрібних точках дозволено приймати готівку від покупців у сумі, що не перевищує 50 тисяч гривень за один чек. Кому і в якому розмірі загрожують штрафи у разі перевищення ліміту готівкових розрахунків.
Обмеження готівкових розрахунків між фізичними особами та ФОП із суб’єктами господарювання регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ №148 від 29.12.2017 року. Ним передбачено, що суб’єктам господарювання дозволено здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
- між собою — у розмірі до 10 000 гривень включно;
- з фізособами — у розмірі до 50 000 гривень включно.
Тобто продавці мають право прийняти готівку одним чеком на суму не більше 50 тисяч гривень.
Вважається, що операція з оплати готівкою понад 50 000 грн повинна бути проведена через банківську систему, картою через термінал або за безготівковим розрахунком. Це дасть змогу банку здійснити перевірку вказаної операції з точки зору потенційного ухилення від сплати податків таким громадянином, — пояснила податкова консультантка Олександра Томашевська.
Які санкції застосовуються у разі виявлення порушення
Усі готівкові розрахунки можуть бути перевірені податковою. Контролюючі органи здійснюють перевірки щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв та ін.
Відповідно до норм КУпАП, порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), зокрема перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, тягне за собою штраф на ФОП, посадових осіб юридичної особи у розмірі:
- від 1700 грн до 3400 грн – за перше порушення;
- від 8500 грн до 17 000 грн – за повторне протягом року порушення.
Під час воєнного стану не виписують штрафи за порушення вимог закону тим підприємцям, які надають послуги на території активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Така норма діє з 1 жовтня 2023 року, проте вона не стосується продажу підакцизних товарів.
Не загрожують штрафи і громадянам у разі виявлення податковою купівлі ними товарів готівкою на суму, що перевищує ліміт 50 тисяч. Санкції застосовуються виключно до суб’єктів господарювання та їхніх посадових осіб, тобто до продавців чи надавачів послуг.
Джерело: 5692.com.ua