Ну що, друзі, якщо вірити нашому головному пухнастому синоптику, зима цього року так і не прийшла! Бабак Тимко III з Харківщини, якого дістали зі свого будиночка 2 лютого, вирішив, що весна вже тут. Щоправда, іноді ще можуть бути невеликі заморозки та навіть сніжок. Але кого цим здивуєш у лютому?
Вперше за всю історію святкування Дня бабака в Україні церемонія відбулася без журналістів. Це сталося у селі Нестерівка, що на Куп’янщині, де працює біологічний стаціонар для червонокнижних бабаків. Тимка дістав його доглядач Володимир Ронкін, а прогноз погоди "розшифровував" завідувач біостанції Каразінського університету Володимир Грубнік.
"Весна є. Вона нікуди й не зникала. Але холод ще трохи зачепиться за землю, так що без шапки далеко не ходіть", – пожартував Грубнік після спостережень за поведінкою Тимка.
Студенти біологічного факультету підготували для бабака щедрий подарунок – кошик з овочами та фруктами. Мабуть, щоб той краще передбачав погоду.
Як у нас з’явився День бабака
Якщо хтось не знає, це свято в Україні з’явилося ще у 2004 році, коли на біостанції Харківського університету ім. Каразіна вперше влаштували таку церемонію за аналогією зі знаменитим Днем бабака у Пенсильванії, США. Там головний бабак на ім’я Філ щороку "передбачає" погоду, а його висновки слухають тисячі людей.
За повір’ям, якщо день похмурий і бабак не бачить своєї тіні, то весна буде ранньою. Якщо ж сонячно, і він, побачивши тінь, ховається назад у нору – зима затягнеться ще на шість тижнів. У нас, звісно, клімат трохи інший, тому місцеві науковці адаптували прогноз під українські реалії.
До речі, ідею святкування підтримав професор Віктор Токарський, який облаштував стаціонар для бабаків у Нестерівці. На жаль, його вже немає з нами, але справа живе, і свято щороку нагадує нам, що ці тварини потребують захисту, адже їх стає дедалі менше.
Випробування війною
Цієї зими День бабака відзначили у новому форматі – дистанційно. Через ризики для тварин журналістів і гостей не запрошували. Окрім того, бабаки цьогоріч майже не спали – через теплу зиму та вибухи, які чути за кілька десятків кілометрів.
До речі, у 2022 році будинок із бабаками опинився в окупації. Через стрес від бойових дій Тимко та його побратими дуже схудли. Коли ЗСУ звільнили територію, біологи взялися їх рятувати. На щастя, за рік ситуація покращилася, і зиму 2023-2024 років вони вже провели за всіма правилами – у сплячці.
Та, здається, Тимко все ж не проти якомога швидше розпрощатися з зимовим сезоном. Що ж, подивимось, чи справдиться його прогноз цього разу.
Джерело: 5692.com.ua