Україна після повномасштабного вторгнення росії зіштовхнулася не лише з викликами безпеки і політичної нестабільності, а й зі складнощами на ринку праці. Дефіцит кадрів став ключовою проблемою для роботодавців, які намагаються забезпечити нормальне функціонування підприємств і установ під час військових дій.
Динаміка ринку праці під впливом війни
У перші місяці війни спостерігалися динамічні зміни на ринку праці. Зменшення кількості пропозицій роботи в 10 разів і зростання конкуренції в 7 разів створили кризову ситуацію. Однак з плином часу відбулися позитивні зміни, і станом на грудень 2023 року конкуренція серед шукачів праці є на найнижчому рівні за останні три роки.
Найбільший попит на робочі спеціальності та медичних працівників
За даними порталу пошуку роботи Work.ua, сьогодні найвищий попит існує на робочі спеціальності та у сфері медицини. Лікарі, які спеціалізуються в ендоскопії, гастроентерології, ендокринології, лікарі УЗД, педіатри та сімейні лікарі, є серед найбільш затребуваних працівників. Робітничі спеціальності: гірник, порізчик, пилорамник, тонувальник і покрівельник – також мають дуже обмежений вибір кандидатів.
Крім того, багато пропозицій роботи надходить з галузей переробної промисловості, торгівлі, освіти, сільського господарства, охорони здоров'я, транспорту, поштової діяльності та державного управління.
Виклики для роботодавців та рішення проблеми
Однією з головних причин дефіциту кадрів стала масштабна міграція населення, яка відбулася як всередині країни, так і за її межами. Крім того, мобілізація на фронт також спричинила втрату значної кількості робітників. Як у прифронтових, так і в західних регіонах країни виникла нестача працівників.
Наразі, роботодавці готові наймати працівників з меншим досвідом та інвестувати в їхнє навчання. Зокрема, багато хто також створює програми адаптації та працевлаштування для ветеранів, а також активно навчають жінок новим професіям.
Джерело: 5692.com.ua