В Україні щороку посилюються вимоги до страхового, необхідного для виходу на пенсію. Згідно із законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, щоб вийти на пенсію після досягнення 60-річного віку в 2024 році, потрібен стаж мінімум 31 рік, а 1 січня 2028 року – не менше 35 років.
Що робити українцям, у яких не вистачає страхового стажу для оформлення пенсії, розповіли у Пенсійному фонді, повідомляє видання PRO ГРОШІ.
Як зазначили у ПФУ, страховим стажем вважається період трудової діяльності, упродовж якого працівник підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Протягом цього періоду мають сплачуватися страхові внески у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Мінімальний розмір страхового внеску становить 22% від мінімальної заробітної плати. У разі, якщо найманий працівник отримує зарплату, меншу за мінімально вставлену законом, то роботодавець повинен доплачувати за нього ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску.
Страховий стаж та своєчасна сплата ЄСВ є для працівника гарантіями:
- отримання пенсії в майбутньому;
- підтримки в разі нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання;
- оплати листків непрацездатності;
- отримання допомоги на випадок безробіття.
Право не сплачувати ЄСВ під час воєнного стану не передбачає зарахування відповідних періодів роботи до страхового стажу. До страхового стажу зараховуються тільки ті періоди трудової діяльності, за які повністю сплачені страхові внески, — зазначили в Пенсійному фонді.
Що робити у разі недостатнього страхового стажу для виходу на пенсію
Якщо громадянин не має достатньої кількості стажу, щоб вийти на пенсію, його можна докупити. Щоб зробити це онлайн, потрібно:
- укласти відповідний договір з Пенсійним фондом України через вебпортал електронних послуг;
- підписати договір за допомогою Дія Підпису, кваліфікованого електронного підпису або системи GOV.ID.
Варто знати, що страхові внески можна вносити не лише за себе, а й за інших осіб. Це можливо, якщо особа:
- не має пенсійного статусу;
- зареєстрована в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Будь-який громадянин може перевірити страховий стаж, сплачені страхові внески і нараховану зарплату на вебпорталі електронних послуг ПФУ: https://portal.pfu.gov.ua.
Джерело: 5692.com.ua