Ситуація в енергетиці залишається напруженою, і ризики відключень електроенергії зростають. Причина не лише в сезонному підвищенні споживання чи наслідках воєнних дій, а й у штучних обмеженнях, які ускладнюють імпорт електроенергії. Так звані "прайс-кепи" фактично стримують постачання необхідних обсягів ресурсу, що може призвести до ще серйозніших проблем у найближчі місяці.
Про це розповів Володимир Омельченко, експерт Центру Разумкова, який детально аналізує ситуацію.
Чому не можемо купити більше електрики
Ситуація така: Європа готова продавати нам електроенергію. Україна має доступ до імпорту аж на 2,1 ГВт через об'єднану мережу ENTSO-E. Але є нюанс — через ті самі прайс-кепи ми беремо лише 30% від доступного обсягу. А все тому, що закуповувати електроенергію за чинними правилами просто невигідно.
Омельченко пояснює: якби цих обмежень не було, можна було б збільшити імпорт і уникнути частини проблем. Але поки що виходить так, що через економічні чинники держава змушена урізати споживання.
Кого знеструмлять у першу чергу
Влада намагається не допустити масових відключень для населення. Проте підприємства вже відчувають наслідки — їм регулярно вимикають електроенергію, щоб якось балансувати систему.
Гадаю, що і надалі основний удар буде по промисловості та бізнесу, а не по звичайних громадянах, — зазначає експерт.
Проте ситуація може змінитися. Якщо проблеми з енергосистемою загостряться, то й побутові споживачі можуть відчути наслідки.
А що з газом
Якщо здається, що електрика — це єдина проблема, то ні. Є ще одна велика загроза — нестача газу в підземних сховищах. І це серйозно, тому що значна частина електростанцій працює саме на газі.
Щоб уникнути ще більших труднощів, потрібно нарощувати імпорт газу, але тут виникає ще одна проблема — ціни. Купувати додатковий газ дорого, а запасів у сховищах не вистачає, — пояснює Омельченко.
Чому ми не виправляємо ситуацію
Ще один експерт, Олександр Харченко, підтверджує: чинні регуляторні обмеження реально ускладнюють імпорт електроенергії, навіть коли без нього вже ніяк. Тобто, виходить замкнене коло: нам потрібно більше електрики, але через штучні обмеження ми не можемо її купити, а тим часом ситуація лише погіршується.
Як це позначиться на нас із вами? Поки що уряд намагається балансувати систему за рахунок бізнесу. Але якщо ситуація з газом і електрикою не покращиться, то питання "чи будуть відключення?" перетвориться на більш конкретне — "коли саме їх чекати?".
Джерело: 5692.com.ua