Після активних російських атак на енергетичну інфраструктуру в Міненерго не виключають можливості підвищення тарифу на електроенергію для населення. Зараз розглядаються різні варіанти фінансування ремонту енергооб'єктів, які були пошкоджені. При цьому ймовірність того, що наслідки ракетних обстрілів українцям доведеться компенсувати з власного гаманця, дуже висока.
Якою є реальна ціна електроенергії та наскільки можуть підвищити тариф для побутових споживачів, розповіли експерти виданню "Фокус".
Як компенсуватимуть втрати від ракетних обстрілів
За словами фахівців, казати, що відтепер населенню доведеться компенсовувати наслідки російських атак з власного гаманця через підвищений тариф, було б некоректно. Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп зазначає, що споживач платить за все і завжди, через який би канал це не здійснювалось. З іншого боку, рахунки, за якими зараз платить населення, не покривають витрат компаній.
"Українські споживачі не платять економічно обґрунтовану ціну, бо тарифи субсидуються. Донорами субсидування у нас є Енергоатом, Укргідроенерго та експортери електроенергії", – пояснює експерт.
Наразі з джерелами субсидування виникли великі проблеми. В цих умовах, ймовірно, експорту не буде, тому це джерело відпадає. Укргідроенерго через втрату частини потужностей виробляє та заробляє менше. Поки що "в строю" лише Енергоатом, але влітку зупинятимуть блоки на профілактику.
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко наголошує, що на 100% компенсувати втрати від ракетних обстрілів жодним підвищенням цін просто нереально.
"Нам потрібно не просто підвищувати тарифи, а міняти принцип ціноутворення. Наразі у нас субсидуються всі споживачі і по факту багаті субсидуються більше, ніж бідні… Потрібно міняти сам принцип: ціна має бути ринковою, щоб покривати всі витрати компанії, за винятком руйнування від атак. Для відновлення мають бути залучення коштів міжнародної фінансової допомоги, грантів, державних коштів", — каже Омельченко.
Наскільки і коли можуть підняти тариф на світло
За словами Андріана Прокіпа, економічно обґрунтована ціна на електроенергію у випадку Енергоатому – це приблизно плюс 1 грн до чинного тарифу 2,64 грн за кВт-год. Якщо це інший виробник, нова вартість електроенергії може сягнути 8-9 грн за кВт-год (разом із передачею, розподілом та податками).
Хоча прогнозувати дії Кабміну важко, Андріан Прокіп вважає, що в уряді шукатимуть варіанти, як не підвищувати навантаження на споживачів. Можливо, повернуть диференціацію залежно від реальних обсягів споживання.
На думку Володимира Омельченка, економічно обґрунтованою ціною на електроенергію можна вважати ціну для непобутових споживачів. Наразі разом з тарифами на розподіл та передачу вона становить близько 6 грн за кВт-год.
"Підвищення тарифів — це насамперед політичне питання, тому воно буде вирішуватись не чиновниками, Кабміном, Міненерго чи НКРЕКП, а політичною верхівкою. Але наразі іншого виходу немає. Якщо зараз не вирішувати це питання, дефіцит потужностей стане дуже великим й тривалі планові відключення по усій країні можуть стати буденним явищем", — зазначив Омельченко.
Водночас енергетичний експерт Юрій Корольчук прогнозує, що підвищення тарифу на електроенергію відбудеться у червні-липні. При цьому в середньому новий тариф може становити від 3,5 до 4 грн за кВт-год.
Джерело: 5692.com.ua