Чи можна побороти корупцію в країні: результати опитування українців

Більше 90% українців переконані, що корупція дуже поширена у нашій країні. Але цікаво, що лише 18% опитаних зізналися, що стикалися з нею особисто. Такі дані наводяться в аналітичному звіті "Корупція в Україні у 2024 році", який опублікувало Національне антикорупційне бюро.

Як люди сприймають корупцію

Уявіть собі, 91,4% громадян вважають, що корупція або "захопила" країну, або принаймні дуже поширена. Це навіть більше, ніж у 2023 році – приріст становить 3,5%. А от серйозною проблемою її назвали майже 80% опитаних, що теж більше, ніж минулого року.

Якщо чесно, тут без сюрпризів. Найбільше скарг – на суди, митницю і прикордонників. Уявіть, судова система отримала 4,49 бала з 5 можливих за рівнем корупції. Митниця теж "не пасе задніх" – 4,4 бала.

А бізнесмени кажуть, що найбільше "потрібно домовлятися" саме на митниці, при отриманні дозволів і в сфері будівництва доріг.

Де найбільше проблем

Якщо говорити про найбільш корумповані сфери, то тут ситуація стабільна. Найгірші оцінки отримують:

  • Судова система 4,49 із 5 можливих.
  • Митниця 4,4.
  • Прикордонний контроль 4,26.

Для бізнесу ситуація трохи інша. Найбільше скарг звучить на митницю 4,47, сферу видобутку корисних копалин 4,45 і публічні закупівлі для будівництва доріг 4,42.

Хто частіше потрапляє в корупційні "схеми"

Тут є цікаві нюанси. Наприклад, 18,3% українців розповіли, що стикалися з вимогою "вирішити питання" через неофіційні платежі чи послуги. Але це навіть менше, ніж у 2023 році, коли таких було 20,8%.

Що стосується бізнесу, то тут цифри майже не змінилися: 11,6% підприємців заявили, що потрапляли в подібні ситуації у 2023 році – 11,9%.

А хто сам "ініціює"

Ось тут ще цікавіше. Виявляється, лише 9,2% громадян і 4% бізнесменів зізналися, що самі пропонували "домовитися". Для порівняння, минулого року ці показники були вищими – 12,1% і 3,9% відповідно.

Освіта, медицина та інші сфери

Є і позитивні новини. Наприклад, у сфері освіти рівень корупції помітно знизився. У дитячих садках лише 15,1% опитаних зізналися, що стикалися з такими випадками це на 11,9% менше, ніж торік. У школах цей показник теж упав – до 12%.

А от у медицині все складніше. Понад половина респондентів 51,5% розповіли, що мали корупційний досвід у державних чи комунальних лікарнях.

Готовність боротися

Що тішить – дедалі більше людей готові повідомляти про корупцію. Уявіть, у 2024 році таких сміливців стало 12%. Це не так багато, але прогрес є.

А от бізнес тут менш оптимістичний. Якщо раніше підприємці частіше заявляли про факти хабарництва, то зараз таких стало менше – всього 21%. Мабуть, бояться, що це їм тільки зашкодить.

Джерело: 5692.com.ua