Наприкінці 2023 року в Україні відзначили найнижчий рівень споживчої інфляції за останні три роки – усього 5%. Одночасно середня зарплата українців зросла до майже 18 тисяч гривень на місяць, показавши збільшення на понад 22% порівняно з кінцем 2022 року. Докладний огляд оприлюднили на порталі ua.news.
Цінова динаміка
За результатами 2023 року споживча інфляція уповільнилась, а в грудні залишилась на рівні попереднього місяця – 5,1%. Це стало найнижчим показником за останні три роки. Такий же рівень останній раз фіксували в грудні 2020 року (5%). У місячному вимірі груднева інфляція становила 0,7%.
Продукти харчування минулоріч були основним драйвером зростання цін. Зокрема, їхня вартість у середньому піднялася на 2%, що вище, ніж загальний рівень – 0,7%. У той же час, ціни на непродовольчі товари у 2023 році знизились (одяг, взуття, предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла). Послуги у сфері відпочинку й культури також стали дешевшими.
Аналітики зазначають, що ціни на продукти харчування майже на 60% підвищились у період зимових свят (борщовий набір, молочні продукти, олія, макарони), тоді як ціни на м'ясо, яйця та крупи зменшилися. З 22 грудня по 19 січня ціни на автомобільне паливо (газ, бензин і дизель) зменшились відповідно до світових тенденцій.
Зарплати й ринок праці
За даними Держстату, середня зарплата українців за 3 квартал 2023 року склала 17 937 грн, що більше на 22% порівняно з попереднім роком. Зокрема, на початку активної війни в 1-2 кварталах 2022 року середня заробітна плата в Україні становила в середньому 13,7-14,6 тисяч гривень.
Дані платформ для працевлаштування, зокрема work.ua, підтверджують позитивний тренд. Середня зарплата за вакансіями у 3 кварталі 2023 року становила 17 853 грн, а за резюме перевищувала 19 тис. грн.
Аналітики також зазначають, що наслідки війни та міграції також активно впливають на рівень оплати праці. Компанії підвищують заробітні плати, щоб зберегти та залучити професіоналів, зважаючи на тимчасову окупацію територій, руйнування інфраструктури та масову міграцію.
Крім того, проблемою є низька економічна активність бізнесу, але зараз спостерігається зменшення кількості зареєстрованих безробітних, що може свідчити про певне відновлення ринку.
Джерело: 5692.com.ua