Президент України Володимир Зеленський 16 квітня 2024 року підписав закон, який передбачає деяке посилення мобілізації. Наступного дня документ опублікували в офіційному парламентському виданні "Голос України", і через місяць після оприлюднення він набере чинності.
Відповідно до норм нового закону, щойно він юридично набуде чинності, почнеться відлік 60 днів. Протягом цього терміну всі військовозобов'язані чоловіки зобов'язані оновити й уточнити свої дані в ТЦК. Яке покарання чекає на тих, хто проігнорує цю вимогу, пише Главком.
Кого вважатимуть ухилянтами і як каратимуть
За словами адвоката Миколи Максимова, закон містить доволі жорсткі вимоги. Ті, хто у 60-денний термін після набуття чинності закону не оновить свої дані у військкоматі, автоматично вважатимуть ухилянтами. Оновити дані можливо особисто або через електронний кабінет призовника, реєстрація в якому є добровільною.
Ухилянтів за зверненням представників ТЦК у поліцію можуть оголошувати в розшук. У такому разі, якщо поліції не вдасться доправити їх до ТЦК, таким громадянам буде направлено письмову вимогу про виконання зобов'язань від імені керівника військкомату. Навіть якщо лист із вимогою не вручать людині особисто, ТЦК можуть звернутися до суду, щоб обмежити ухилянтів у праві на водіння авто і оштрафувати.
Якщо листоноша прийде з вимогою від військкомату про виконання зобов'язань і не знайде адресата на місці, він поставить позначку, що вимогу вручити неможливо. І все. Через 10 днів керівник ТЦК має право звернутися до суду, щоб людину обмежили в управлінні транспортним засобом, – пояснив адвокат.
На думку фахівця, новий закон фактично легалізує можливість поліції застосовувати силу, щоб доправити людину до ТЦК, якщо вона перебуває в розшуку. Проте цей механізм, скоріше за все, буде рідко застосовуватися. Оголосити у розшук можуть десятки тисяч людей, а це буде великим навантаженням і для поліції, і для судів.
З іншого боку, якщо людина потрапить у базу "Оберіг", її мають право на будь-якому блокпосту після перевірки документів доправити до військкомату.
Адвокат наголошує, що обов'язково оновити дані потрібно буде тим чоловікам, які взагалі не значаться в ТЦК та СП після початку повномасштабного вторгнення.
Глобально підіймати бази та вимагати оновити дані кожного, на мій погляд, не будуть.. Думаю, співробітники ТЦК та СП порівняють інформацію, яка у них є, з тією, що в держреєстрах. Якщо про людину немає зовсім жодних даних у ТЦК, з нею працюватимуть, – зазначає юрист.
Варто додати, що нещодавно депутати ухвалили в першому читанні закон, згідно з яким планують підвищити штрафи за порушення правил військового обліку. Очікується, що документ розглянуть у другому читанні найближчим часом.
Джерело: 5692.com.ua