Військовозобов’язаних українців вносять у базу розшуку ТЦК: адвокат пояснила, хто саме може в ній опинитися

Деякі військовозобов'язані українці через певні обставини ризикують потрапити до бази розшуку ТЦК та СП. При цьому відомі випадки, коли недобросовісні працівники військкоматів спекулюють цим та оповіщають чоловіків, що нібито вони вже внесені у списки ухилянтів.

Що потрібно знати про процес внесення військовозобов'язаних у базу розшуку, розповіла адвокат АО "Пані в законі" Кристина Очкур, пишуть Новини.LIVE.

Хто може потрапити до бази розшуку – важливі умови

Кристина Очкур сказала, що до неї звертаються чоловіки, які стверджують, що їх дані містяться у базі розшуку ТЦК. Таку інформацію їм повідомляють, зокрема, дільничні.

Розбираймося, коли і як заповнюють цю базу. Адже навіть війна не є причиною для маніпуляцій почуттями громадян та необізнаністю у деяких питаннях, щоб змусити їх до явки у ТЦК. Це неприпустимо зі сторони держави, — наголошує адвокат.

За словами фахівця, поняття "розшук" можна застосовувати тільки для осіб, які вчинили кримінальне правопорушення. А порушення правил військового обліку є не кримінальним, а адміністративним правопорушенням (ст. 210 КУпАП).

У вас має бути порушення ст. 335 чи ст. 337 Кримінального кодексу. Це статті, які говорять про ухилення від мобілізації. І у такому випадку проти вас має бути відкрите кримінальне провадження, — пояснила юристка.

Також важливими умовами є те, що розшук може бути оголошений за ухвалою суду або постановою слідчого чи прокурора та лише у тому випадку, коли у кримінальному провадженні щодо ухилення від мобілізації військовозобов’язаний має статус підозрюваного.

Як перевірити, чи є ви у розшуку

Перевірити це можливо на сервісі МВС, де також можна побачити, який саме орган розшукує та за якої причини.

У разі, якщо дільничний говорить про те, що вас начебто внесли у базу розшуку, каже Кристина Очкур, він при цьому повинен назвати номер кримінального провадження чи дати посилання на постанову про розшук.

Хочу вам одразу сказати, що якщо вам запхали повістку у двері, а потім розказують про те, що ви у розшуку — то не страшно. Але якщо ви пройшли ВЛК, наприклад, отримували мобілізаційне відрядження на відправку і не з'явились, тоді вас дійсно можуть внести у базу і це реальний розшук, а не той, яким вас лякають, — зазначила адвокат.

Читайте також:

У Раді проголосували за закон про мобілізацію: коли він може набути чинності

"Жінок слід мобілізувати нарівні з чоловіками": військова ЗСУ розповіла про позитивні наслідки такого рішення

Джерело: 5692.com.ua