Новий законопроєкт про мобілізацію, який допрацьовується і незабаром має розглядатися у залі ВР, передбачає деякі зміни щодо правила звільнення з військової служби. Яка ситуація з демобілізацією зараз і що може змінитися у 2024 році.
Наразі під час дії воєнного стану військовослужбовці не можуть демобілізуватися. Чинним законодавством визначено, що вони мають лише право на відпустку терміном 30 днів та додаткові вихідні у зв'язку з певними обставинами. Однак із прийняттям нового законопроєкту ситуація може змінитися.
На які зміни щодо демобілізації чекати
Відомо, що новим документом передбачено закріпити за військовослужбовцями право на демобілізацію після того, як вони безперервно прослужать протягом 36 місяців. Як вважають у Міноборони, цього терміну вистачить для того, щоб підготувати резерви на заміну.
Також, за словами заступниці міністра оборони Наталії Калмикової, у проєкті закону прописано звільнення строковиків, людей, які за станом здоров’я повинні мати можливість звільнитися.
Очікується, що законопроєкт розглянуть у Верховній Раді у перший тиждень лютого.
Які строки служби відповідно до чинних норм
Наразі демобілізуватися дозволено лише таким категоріям військовослужбовців:
- тим, кому виповнилося 60 років;
- тим, хто має проблеми зі здоров’ям (якщо є відповідне рішення ВЛК);
- засудженим до покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.
Згідно із чинним законодавством, мобілізовані, військові строкової служби, а також контрактники залишаються на військовій службі до кінця воєнного стану, до демобілізації або поки не з’явиться підстава для звільнення. Звільнитися за власним бажанням можуть лише контрактники, які не є громадянами України.
Для солдатів, сержантів та офіцерів, які мають фахову освіту, строк служби, відповідно до чинних норм, такий:
- до 12 місяців – особи, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти магістра;
- до 18 місяців – солдати і матроси, сержанти і старшини, які проходять строкову військову службу в ЗСУ та інших військових формуваннях;
- до 3 років – контрактники ЗСУ, які служать рядовими, від 3 до 5 ― ті, хто служать сержантами і старшинами;
- від 24 до 60 місяців – громадяни, яким первинне військове звання присвоєне після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу;
- 5 років – для військовослужбовців, які закінчили заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти та здобули рівень фахової передвищої військової освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського складу;
- 12 – 60 місяців – інші громадяни.
Джерело: 5692.com.ua