За підробку та використання нелегального водійського посвідчення українців, згідно з Кримінальним кодексом, можуть покарати не лише штрафом.
Про це у коментарі РБК-Україна розповів адвокат і магістр права Євген Буліменко.
Як можуть покарати українців за підроблене водійське посвідчення
Експерт нагадав, що відповідно до пункту 2 "Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами" (затвердженого постановою Кабінету міністрів №340 від 8 травня 1993 р. – у редакції постанови уряду №511 від 20 травня 2009 р.) особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України – на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
Виняток із правила – випадки встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
"Посвідчення водія є документом, що посвідчує особу та її спеціальний статус – у частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами", – пояснив юрист.
Він уточнив, що зразок і технічний опис бланків національного та міжнародного посвідчення водія затверджені постановою КМУ №844 від 16 вересня 2020 року.
"Отже, лише отримане у встановленому "Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами" порядку посвідчення водія надає особі право керування ТЗ та підтверджує її спеціальний статус", – додав адвокат.
Водночас він зауважив, що в інтернеті нерідко можна зустріти оголошення, які пропонують за певну грошову винагороду виготовлення посвідчення водія з гарантією того, що таке "посвідчення":
- буде виготовлене на офіційному бланку;
- нічим не відрізнятиметься від посвідчення водія, виданого відповідним сервісним центром МВС.
"Однак, слід пам'ятати, що придбане по оголошенню в інтернеті посвідчення водія не матиме статусу офіційного документа і не надаватиме його власнику право керування транспортним засобом", – наголосив Буліменко.
Більше того, за його словами, факт підроблення посвідчення водія, найімовірніше, буде виявлено при першій же перевірці документів водія працівниками поліції.
Магістр права розповів, що використання завідомо підробленого документа є кримінальним правопорушенням та тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України, у вигляді:
- або штрафу в розмірі до 850 гривень;
- або пробаційного нагляду на строк до двох років;
- або обмеження волі на той самий строк.
"Тому краще отримати посвідчення водія, успішно склавши іспити для отримання права керування транспортними засобами в сервісному центрі МВС, ніж, використовуючи підроблене посвідчення водія, понести за це кримінальну відповідальність", – підсумував адвокат.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як можуть покарати водія за їзду без права керування.
Читайте також, які порушення ПДР можуть фіксувати камери в Україні у 2025 році
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.