Путін готовий до мирної угоди, але за певних умов – Reuters

Кремль не виключає можливості укласти угоду про припинення вогню в Україні, особливо за посередництва новообраного президента США Дональда Трампа. Однак Москва не готова йти на компроміси в питаннях територій та прагне, щоб Україна відмовилася від вступу до НАТО.

Як повідомляє Reuters із посиланням на п'ять джерел, близьких до Кремля, одним із варіантів може стати замороження конфлікту вздовж лінії фронту. При цьому Росія наполягає на збереженні контролю над більшістю територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.

Поділ територій: чого хоче Москва

Деякі російські чиновники допускають можливість відмови від окремих невеликих ділянок у Харківській та Миколаївській областях. Але це лише деталі — основна вимога Кремля полягає у збереженні наземного сполучення з Кримом і "захисті" російськомовного населення на сході України.

Питання Криму, як заявили джерела, навіть не обговорюється. Ба більше, Москва прагне гарантій, що Україна ніколи не стане членом НАТО і не розміщуватиме війська Альянсу на своїй території.

Обмеження для України

Серед додаткових умов Кремля — скорочення чисельності української армії та збереження прав російської мови. Це, на думку Москви, могло б виглядати як достатній компроміс, щоб представити угоду як перемогу перед російською аудиторією.

Водночас рішення США передати Україні ракети ATACMS, здатні завдавати ударів углиб території Росії, лише посилило напруженість. У Кремлі це називають ескалацією, яка може ускладнити будь-які переговори.

Мирний договір: реалії та виклики

Щодо формату ймовірного припинення вогню, російські посадовці згадують угоду, яка обговорювалася у квітні 2022 року після зустрічі в Стамбулі. Тоді Україна погоджувалася на нейтралітет в обмін на гарантії безпеки від великих держав.

Однак досягти більш масштабної угоди, яка б враховувала інтереси обох сторін, може бути дуже складно. Позиції України та Росії залишаються надто далекими одна від одної.

За словами експерта Дмитра Саймса, короткострокову домовленість укласти реально, але вирішення більш серйозних питань безпеки може зайняти роки. Москва ж наголошує, що без поступок із боку Заходу врегулювання конфлікту залишиться під питанням.

Джерело: 5692.com.ua