Окупанти відібрали землі мешканців Луганської області, які не отримали паспорт РФ, – ЦНС

Російські окупанти продовжують обмежувати в правах українців, які перебувають на окупованій території України та не отримали паспорт РФ. Тепер ворог почав відбирати землі мешканців Луганської області.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Центр національного спротиву (ЦНС).

За даними інформаційного ресурсу, Кремль проявив чергову “інвентаризацію” земель на тимчасово окупованих територіях Луганської область. В результаті було виявлено щонайменше 18 тисяч гектарів угідь, які нібито нікому не належить.

“Насправді ж під “безхозну” землю потрапили ділянки тих українських власників, котрі не змінили громадянство та не отримати російський паспорт”, – йдеться у повідомленні.

У ЦНС нагадали, що з 1 січня 2025 року українці на тимчасово окупованих територіях, які не отримали паспорт РФ, позбулися будь-яких прав. Тепер цю категорію громадян Кремль називає особами без громадянства

Нагадаємо, що з 5 січня на тимчасово окупованих територіях України запрацював так званий реєстр “контрольованих осіб”. У ЦНС пояснили, що ворог вносить до нього українців, які відмовилися отримувати російський паспорт.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

“Поїде до Давосу, опиниться в Сочі”. Зеленський потролив Фіцо, який “шукає зустрічі”

Президент України Володимир Зеленський із сарказмом прокоментував нову пропозицію словацького прем'єра Роберта Фіцо. Який хоче зустрітися 21 січня на форумі в Давосі.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.

Зокрема, у коментарі виданню Зеленський заявив, що не може нічого планувати, бо Фіцо “може поїхати в Давос, але опиниться десь у Сочі”.

“Ми не знаємо, хто купує йому квитки, оскільки він постійно пропускає свої пункти призначення”, – додав президент.

Bloomberg пише про сьогоднішній візит лідера словацької опозиції Міхала Шимечка до Києва. Він виступає за підтримку членства України в ЄС і заявив, що це має вирішальне значення для Словаччини.

Відносини між країнами останнім часом погіршилися через критику Роберта Фіцо на адресу Зеленського за припинення транзиту російського газу. Шимечка заявив, що обговорював це питання з президентом України, який назвав тему делікатною і попросив “важливих сигналів” від Словаччини.

Візит лідера опозиції відбувся на тлі результатів опитувань, у яких його партія “Прогресивна Словаччина” має 23% підтримки й обійшла партію Фіцо (20%).

Нагадаємо, сьогодні Фіцо скаржився німецькому канцлеру Олафу Шольцу на те, що Україна з 1 січня 2025 року припинила транзит російського газу. За його словами, він уже кілька днів пропонує провести зустріч із Зеленським на полях Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі і навіть назвав можливу дату – 21 січня.

До цього повідомлялося, що президент України може приїхати на форум, проте офіційно його поїздка не анонсувалася.

Цього тижня Фіцо кликав його на словацько-український кордон і пропонував скористатися поїздом Київ – Кошице. Зеленський у відповідь запросив його приїхати 17 січня до Києва. Словацький прем'єр відмовився.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

Маркування шин авто: що можна дізнатись з написів на боковині

Параметрів вибору шини для легкового авто насправді набагато більше, ніж ті кілька характеристик, про які вам скажуть у найближчому магазині. При тому сама шина несе на собі весь свій паспорт – треба тільки вміти його прочитати.

Про те, як розшифрувати написи на боковині шини, читайте в матеріалі РБК-Україна.

При підготовці статті були використані матеріали Nokian Tyres, Rosava та Continental.

Що означають написи на шині

Попри те, що написи на шині здаються нам шифрами і кодами, всі вони мають систему і легко розшифровуються. Як на нас, простіше розібратись з ними на конкретних прикладах.

205/55 R16 – розміри. Тут прописана ширина шини в місці посадки на диск (205 мм), висота профіля у відсотках від ширини (55%) і посадочний діаметр у дюймах (16″). Літера R говорить про те, що у шини радіальний тип каркасу. У моделей діагонального типу (здебільшого це застарілі або спеціальні моделі) в цьому місці літер не буде. А якщо останній знак коду розмірності – літера С, то ця шина призначена для легкого вантажного транспорту (commercial).

98Н – індекс вантажопідйомності і швидкості. (98 відповідає навантаженню на колесо 750 кг, а, скажімо, шифр 82 означає допустиме навантаження 475 кг). Літера Н – то індекс швидкості, у даному випадку він відповідає максимальній швидкості 240 км/год. Взагалі для розшифрування цих індексів є спеціальні таблиці.

Max Load – теж вантажопідйомність. У перекладі нашою мовою це буквально означає максимальне навантаження. Ці два слова іноді замінюють вищенаведений цифровий індекс вантажопідйомності, вони передують відповідній цифрі у кілограмах.

Max Pressure – максимальний тиск. Після цих слів йде цифра, що позначає допустимий тиск повітря всередині цієї шини.

Tubeless – безкамерна. Шини, які можуть обходитись без камери, мають особливе покриття всередині, тому їх доводиться спеціально маркувати. Коли такого напису немає, покришці обов’язково потрібна камера.

Outside – зовнішній бік. Шину, що має протектор з асиметричним малюнком, слід монтувати на диск певним чином, і сторона з цим написом має стояти назовні автомобіля. Відповідно, з внутрішнього боку іноді пишуть Inside – внутрішній бік (англ.).

Rotation – напрямок обертання. Розміщена тут же стрілка вказує обов’язковий для цієї моделі напрямок обертання. Подібне маркування може бути лише на шинах з направленим малюнком протектора. Тож такі колеса слід монтувати на авто так, щоб колесо при русі машини вперед оберталося за стрілкою.

M&S, MT, AT – тип дорожного покриття. Дуже важлива характеристика, бо вона говорить, для яких дорожних умов призначена шина. Код M&S означає багно і сніг (часто так маркується шина-всесезонка), МТ (Mud Terrain) – брутальна, так звана “грязева гума”, АТ (All Terrain) – позашляхова модель, тобто – для всіх видів позашляхових поверхонь. Майте на увазі, що на звичайній літній дорожній шині жодного з таких маркувань не буде.

Сніжинка та три гірські піки – зимова шина. Це так званий індекс 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), який можна побачити тільки на зимовій моделі.

Reinforced – підсилена. Так маркують особливо міцні моделі шин, з каркасом підвищеної міцності.

SUV, 4×4 – для кросоверів. Автомобілям у форматі позашляховиків бажано мати спеціальні шини, з міцнішим каркасом і розвиненою плечовою зоною протектора.

1224 – дата випуску. Будьте уважні, цей індекс не слід читати буквально. 12 – не місяць грудень, а порядковий номер тижня (кінець березня), а 24 – рік (2024-й). Як правило, код дати проставляють в такий собі овальній рамці.

Також на серійних шинах часто пишуть менш важливу для водія, так би мовити, службову, технічну інформацію: кількість шарів каркаса та їх тип, код країни, де модель проходила європейську омологацію, відповідність американському стандарту DOT тощо.

Коротко

Маємо зазначити, що при всій повноті даних на шині ви не знайдете тут одного – того, як вона поводиться на дорозі в тих чи інших ситуаціях. Ходові характеристики в реальних дорожних умовах кваліфіковані експерти отримують після тестувань у кількох дисциплінах. Прискорення, гальмування, керованість – і все це на сухих, мокрих, крижаних та засніжених (для зимових і всесезонних моделей) поверхнях.

Такі незалежні випробування виконуються або спеціальними тестовими інститутами, або редакціями автомобільних ЗМІ. На жаль, останні кілька років українські експерти таких тестів не проводили, тож вам доведеться шукати звіти про цікаву для вас гуму на закордонних медіа-ресурсах.

Нагадаємо, нещодавно РБК-Україна розповідало, який буває повний привід в авто.

Читати далі

Вже понад 150 атак. Яка ситуація на фронті в Україні на вечір

З початку доби вже відбулось більше 150 атак на фронті. Окупанти продовжують найбільше давити на Покровському напрямку.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Генштаб ЗСУ.

“Загалом від початку цієї доби відбулося 155 бойових зіткнень. Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися в глибину нашої території, завдаючи йому вогневого ураження”, – йдеться у повідомленні.

Покровський напрямок

На цій ділянці фронту від початку доби противник 64 рази атакував у районах Зеленого Поля, Водяного Другого, Єлизаветівки, Променю, Лисівки, Шевченка, Звірового, Удачного, Успенівки, Срібного, Дачного, Улаклів та Янтарного.

Українські захисники відбили 49 штурмів, ще 15 боєзіткнень продовжуються до цього часу. За попередніми даними вже було знешкоджено 410 окупантів, з них 173 – безповоротно. Також знищено три мотоцикли, десять одиниць автомобільної техніки та два засоби супутникового зв’язку.

Ситуація на інших напрямках

На Харківському напрямку противник штурмував позиції українських підрозділів у районі Вовчанська. Сили оборони успішно відбили спробу противника просунутися вперед.

На Куп’янському напрямку ворог проводив сім наступальних дій біля Голубівки, Степової Новоселівки та Кругляківки. Три боєзіткнення тривають до цього часу.

За підтримки авіації на Лиманському напрямку російські загарбники 13 разів штурмували позиції Сил оборони поблизу Копанок, Твердохлібового, Макіївки та Тернів. Дотепер тривають три боєзіткнення.

На Сіверському напрямку ворог атакував в напрямку Білогорівки, успіху не мав.

З початку доби на Краматорському напрямку ворог атакував в районах Часового Яру та в напрямку Ступочок та Білої Гори, 24 спроби росіян потіснити ЗСУ із займаних позицій не мали успіху, триває два боєзіткнення.

На Торецькому напрямку сьогодні відбулося 18 боєзіткнень. Ворог штурмував позиції українських підрозділів біля Торецька, Диліївки, Кримського та Щербинівки. Наразі триває одне боєзіткнення.

На Новопавлівському напрямку українські оборонці відбили одну атаку загарбників в районі Великої Новосілки.

Два рази противник марно атакував ЗСУ на Придніпровському напрямку.

У Курській області Сили оборони відбили дев’ять штурмових дій російських загарбників, до цього часу тривають три боєзіткнення. На інших напрямках – без особливих змін.

Нагадаємо, за дааними на 16:00, на фронті відбулися 97 бойових зіткнень. Найбільше боїв зафіксовано на Покровському, де ЗСУ відбили 27 атак окупантів.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

Іспанія страждає від посухи: туристів закликають економити воду

Попри осінні дощі, у деяких регіонах Іспанії ситуація із засухами не покращилася й у зимові місяці. Зокрема, улюблені туристичні напрямки, такі як Коста-дель-Соль, Малага та Аліканте, зіткнулися з серйозними проблемами через низькі запаси води.

Про це розповідає РБК-Україна із посиланням на Daily Express.

Попри те, що на півночі країни рівень води у водоймах поступово відновлюється, південні регіони залишаються в критичному стані. Згідно з останнім звітом Асоціації громадської санітарії та водопостачання (AEOPAS), на Коста-дель-Соль продовжують діяти надзвичайні заходи економії води.

Особливо складна ситуація склалася в 16 муніципалітетах на півдні країни, включаючи внутрішні райони Андалусії, Альмерії та Аліканте (Марина-Баха). Рівні води у великих басейнах річок, таких як Гвадалквівір, Сегура, Хукар, Гвадалете-Барбате та Каталонія, залишаються значно нижчими за середньоісторичні показники.

У Малазі рівень водосховищ сягає лише 28% – це трохи більше, ніж минулорічний показник у 16%, але значно менше, ніж 48% десятирічної давності. Загалом по Андалусії водні резерви становлять 34%, що на 15% більше, ніж торік, але все ще на 11% менше, ніж десять років тому. В Альмерії ситуація ще гірша: рівень водосховищ складає критичні 9,38%, що повторює минулорічні показники.

Експерти наголошують на необхідності термінових дій для диверсифікації водопостачання та впровадження стійких методів управління водними ресурсами. Зокрема, представник AEOPAS Карлос Вега зазначив, що ситуація на півдні країни залишається загрозливою, і потрібні невідкладні заходи для її поліпшення.

Туристів, які планують відпочинок у постраждалих регіонах, закликають враховувати водні обмеження та підтримувати місцеві заходи економії.

Повені в Іспанії

Після масштабних повеней, що сталися на початку листопада 2024 року у Валенсії, тисячі людей вийшли на протест проти бездіяльності регіональної влади. Протестувальники заповнили центр міста, вимагаючи відставки голови регіонального уряду Карлоса Масона, звинувачуючи його в затримці попереджень про загрозу стихійного лиха.

Мешканці постраждалих районів заявляють, що сигнал тривоги надійшов надто пізно, коли багато населених пунктів вже були затоплені. Сам Мейсон виправдовує свої дії, стверджуючи, що реагував відповідно до даних офіційних органів моніторингу. Повені забрали життя понад 220 людей, що стало однією з наймасштабніших трагедій у Європі за останні десятиліття.

Тим часом обурення населення поширилося на всю країну. В одному із затоплених районів розлючений натовп закидав брудом членів королівської родини під час їхнього офіційного візиту. Місцеві жителі були незадоволені тим, що представники влади прибули лише через шість днів після катастрофи, а також скаржилися на затримку допомоги для постраждалих.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

У Києві вперше за час повномасштабної війни відкрилось нове посольство

У Києві у п'ятницю, 17 січня, розпочало роботу посольство Республіки Албанія. Це перше нове посольство, яке відкрилося в Україні під час повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на міністра закордонних справ України Андрія Сибігу у соцмережі Х. Урочисту церемонію відкриття дипустанови провели глави МЗС України Андрій Сибіга […]

Читати далі

У Росії скаржаться на атаку БПЛА, знову прилетіло в нафтобазу

Невідомі дрони ввечері 17 січня атакували нафтобазу в Російській Федерації. Цього разу на території Калузької області.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на російські Telegram-пабліки.

Повідомляється, що дрон спробував атакувати промислове підприємство в місті Людиново. За словами очевидців, уламки впали на територію заводу і зараз там гасять пожежу.

За даними пабліка SHOT, близько 21:00 (за київським часом) над містом було чутно кілька вибухів, після чого в районі місцевої нафтобази почалася пожежа.

Як повідомив губернатор Калузької області Владислав Шапша, внаслідок атаки БПЛА є загоряння на території промислового підприємства.

“На місці працює оперативна група. І співробітники рятувальних служб. За попередньою інформацією постраждалих немає”, – додав він.

Зазначимо, Людиново розташоване майже за 180 км від кордону з Україною.

Фото: Людиново розташоване трохи далі від Брянська (google.com/maps)

У Людиновому розташовано кілька заводів, зокрема агрегатний, чавуноливарний і тепловозобудівний. Минулого року у квітні і травні дрони там атакували нафтобазу “Калуганефтепродукт”. Джерела РБК-Україна повідомляли, що це були операції ГУР.

Нагадаємо, в ніч на 14 січня відбувся масштабний наліт безпілотників на об'єкти одразу в кількох регіонах Російської Федерації. Повідомлялося про вибухи в Брянській, Саратовській, Тульській областях і в Казані.

Пізніше стало відомо, що Україна завдала наймасованішого удару по Російській Федерації з початку повномасштабної війни. У результаті було уражено кілька заводів, бази ППО, склади боєприпасів та інші об'єкти.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

У Румунії знайшли два місця падіння дронів РФ після атаки по Україні

Російські дрони впали в Румунії 17 січня. Їх знайшли у двох місцях прикордонних повітів Ботошані та Тулча.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Міноборони Румунії.

“Міжвідомча група завершила дослідження, проведені 17 січня в прикордонному районі округу Тульча після атаки безпілотників у ніч на цивільні цілі та портову інфраструктуру України”, – ідеться в повідомленні.

Як уточнюється, за підсумками польових обшуків виявлено дві ділянки, де впали безпілотники російського походження типу Geran1/2.

Одне місце падіння розташоване між населеними пунктами Чаталкіой (повіт Тулча) і Тудор-Владимиреску (повіт Ботошані), а друге – на південь від Кілія-Веке (повіт Тулча).

“Удар уламків безпілотника не зачепив елементів інфраструктури і про матеріальну шкоду не повідомлялося”, – додали в Міноборони.

У Румунії знайшли два місця падіння дронів РФ після атаки по Україні 17 січня (google.com/maps)

Атака РФ по Україні

Росія в ніч на 17 січня атакувала Україну дронами і балістичними ракетами. У Повітряних силах ЗСУ повідомляли, що один із безпілотників залетів у Румунію.

Крім того, Румунія піднімала винищувачі F-16 через атаку РФ 17 січня на українські міста біля Дунаю.

Нагадаємо, окупанти вдарили дронами по Ізмаїльському району Одеської області. Метою обстрілу була місцева припортова інфраструктура.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати далі

Дрони, ракети і не тільки. Зеленський провів чергове засідання Ставки

Президент України Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача. На ньому обговорювали посилення армії. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на вечірнє звернення президента. За його словами, на Ставці обговорювали різні питання, але загалом "про нашу незалежність у зброї". "Виробництво дронів, ракетна програма, технологічні компоненти для армії, зокрема роботизовані […]

Читати далі